PERN zapowiada zwiększenie dostaw ropy naftowej Rurociągiem Pomorskim nawet o 7 mln ton rocznie. To efekt dodawanie do surowca specjalnej substancji, która zmniejsza opory przy tłoczeniu i obniża energochłonność procesu.
Do obiektów PERN została już wprowadzona pierwsza partia ponad 100 tys. litrów DRA. Pełne wdrożenie rozwiązania nastąpi w 2024 roku i w sposób istotny przełoży się na bezpieczeństwo energetyczne Polski.
DRA (EN: Drag Reducing Agents) redukuje opory ropy naftowej powstające w dużym stopniu przy burzliwym przepływie za każdą pompownią, dzięki czemu powoduje zmniejszenie strat powstałych wskutek tarcia i w konsekwencji nawet do 30% wzrost natężenia przepływu. Mauzery z DRA trafiły już do planowanych miejsc dozowania na rurociągu pomorskim. Dostawcą środka jest firma FLOWCHEM, której zakład produkcyjny zlokalizowany jest w Texasie, USA.
– To ważny krok, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa dostaw surowca do Klientów PERN. Zastosowanie DRA pozwala na zwiększenie ilości substancji tłoczonej przez system rurociągów przy użyciu obecnej infrastruktury (bez konieczności jej rozbudowy), znaczne ogranicza ryzyko wystąpienia awarii dzięki obniżeniu ciśnienia w rurociągu oraz pozwala na zmniejszenie jednostkowej energochłonności tłoczeń różnych układów technologicznych – podkreślił Mirosław Skowron, prezes PERN.
Rurociągiem Pomorskim można transportować ropę naftową w dwóch kierunkach na trasie Gdańsk-Płock. Jego przepustowość to ok. 30 mln ton ropy naftowej rocznie, natomiast w przeciwnym kierunku ok. 27 mln ton. PERN informował już wcześniej, że jest przygotowany do budowy drugiej nitki rurociągu. Ostateczna decyzja w tej sprawie zależeć będzie jednak od klientów PERN.
Komentarze