MOL odkrył ropę naftową na Węgrzech

MOL odkrył nowe złoże ropy naftowej w okolicach miejscowości Somogysámson w zachodniej części Węgier. Podczas próbnych wierceń w grudniu 2024 r. znaleziono ropę na głębokości 1250 m. Wstępne badania wskazują, że nowe złoże pozwoli na produkcję 1200 baryłek ropy dziennie.

Fot. MOL

Ostatniego odkrycia ropy naftowej na terenie Węgier MOL dokonał ponad dekadę temu. Dzięki złożom w Vecsés i w Turze oraz złożom gazu ziemnego we wschodniej części Węgier, Grupa osiągnęła najwyższy w ostatnich pięciu latach poziom produkcji krajowej.

- Jako kraj pozbawiony dostępu do morza, polegamy w dużej mierze na dostawach ze pośrednictwem rurociągów. Dlatego też za wszelką cenę powinniśmy ograniczać naszą zależność od importu. Będziemy kontynuować inwestycje i dokładać wszelkich starań, aby utrzymać, a jeśli to możliwe, nawet zwiększać poziom produkcji krajowej  – powiedział dr György Bacsa, COO MOL Hungary.

Bazując na marcowych testach udowodniono, że odwiert jest w stanie produkować dziennie 1200 baryłek ropy naftowej, która cysternami trafia do Rafinerii Dunaj w Százhalombatta w okolicach Budapesztu. MOL ma ambitne plany w zakresie wydobycia i produkcji. W ciągu najbliższych pięciu lat, firma zainwestuje ponad 400 mln USD w produkcję węglowodorów na Węgrzech.

MOL jest największym producentem węglowodorów na Węgrzech, wydobywając z prawie 1300 odwiertów ropy naftowej i gazu ziemnego. W 2024 r. MOL dostarczył 47% ropy naftowej (prawie 600 tysięcy ton) i prawie 90% gazu ziemnego (prawie 1,5 miliarda m3) krajowej produkcji. Węgry są najważniejszym krajem w portfelu produkcji ropy naftowej i gazu Grupy MOL, obecnie odpowiadającym za około 39% całkowitej produkcji.

Produkcja złoża Som-8 na poziomie 1200 baryłek dziennie odpowiada za ok. 1% całkowitej produkcji węglowodorów w Grupie MOL.

W ramach międzynarodowej działalności, Grupa MOL prowadzi wydobycie w dziewięciu, a produkcję w ośmiu krajach. W roku 2024, średnia produkcja w Grupie wyniosła 93,8 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie. W ostatnim czasie, Grupa podpisała umowy o współpracy z państwowymi firmami naftowymi w Kazachstanie (KazMunayGas), Azerbejdżanie (SOCAR) oraz w Turcji (Turkish Petroleum).

 


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.