Elektromobilność w Polsce

Oprócz walki z alarmującymi zmianami klimatycznymi, aspekt elektryfikacji transportu to również źródło pozyskania znaczących przychodów i oszczędności dla danego państwa. Czy globalny rozwój elektromobilności wpłynie także na przyszłość polskiej gospodarki i społeczeństwa?

Rozwój elektromobilności to nie tylko poszerzanie świadomości społecznej w zakresie zrównoważonego transportu, ale także skierowanie gospodarki danego państwa w stronę nowych, ekologicznych kierunków. Dzięki zdecydowanym działaniom prowadzącym do wyboru elektryfikacji transportu jako realnej alternatywy, jej rosnąca pozycja może znacząco wpłynąć na decyzje biznesowe dystrybutorów energii oraz firm z sektora rafineryjnego. To z kolei przekłada się jednocześnie na usprawnianie funkcjonowania innych, powiązanych z nimi branż. Jednak co dokładnie kryje się pod pojęciem elektromobilności i jakie konkretne działania są z nią związane?

Czym jest elektromobilność?

Elektromobilność to szeroko rozumiany transport i związana z nim infrastruktura napędzana energią elektryczną. Termin ten obejmuje zarówno aspekty techniczne związane z rozwojem technologii oraz danej infrastruktury, jak i kwestie społeczne lub prawne regulujące produkcję, nabywanie oraz użytkowanie pojazdów elektrycznych. Jak wyjaśnia Jakub Tomasiczek, dyrektor generalny JBTS, elektromobilność może mieć zarówno pośredni, jak i bezpośredni wpływ na każde społeczeństwo. – Większość branż stopniowo kieruje się w stronę autonomiczności, automatyzacji oraz wykorzystywania w swoich działaniach sztucznej inteligencji. Nawet jeśli sami nie korzystamy w tym momencie z pojazdów elektrycznych, to już jako konsumenci, dzięki rozwiniętej elektromobilności, będziemy czerpać znaczące korzyści ze sprawniejszej logistyki i produkcji, wpływającej ostatecznie na wzrost jakości oraz standardu naszego codziennego życia – podkreśla.

Plusy elektrycznej mobilności

Z roku na rok wzrasta liczba kierowców i użytkowników, którzy świadomi są zalet elektromobilności oraz wykazują zainteresowanie codziennym użytkowaniem pojazdów elektrycznych. W konsekwencji zwiększającego się popytu na tę technologię wzrasta również zapotrzebowanie na punkty umożliwiające ładowanie pojazdów elektrycznych. To z kolei przyczynia się nie tylko do otwarcia nowych źródeł dochodów, ale także zwiększenia popularności tzw. pojazdów zeroemisyjnych, nieemitujących zanieczyszczeń do środowiska. – Oprócz oczywistych zalet związanych z ochroną środowiska, pojazdy elektryczne idące w kierunku autonomiczności pozwolą na eliminowanie błędów wynikających z czynników ludzkich, chociażby takich jak zmęczenie. Co więcej, istotną kwestią stanie się także rozwój telekomunikacji w celu zwiększenia i pokrycia łączności bezprzewodowej, istotnej dla pojazdów autonomicznych – mówi Jakub Tomasiczek.

A co w przypadku transportu publicznego? Jak prognozuje Tomasiczek, dynamiczny rozwój elektromobilności wpłynie na dotychczasowe rozumienie transportu publicznego – na przykład z racji zyskującego na popularności trendu wypożyczania pojazdów na minuty. Co więcej, już teraz zmienia się również sposób przemieszczania na krótkich odcinkach, gdzie główną rolę odgrywają małe pojazdy elektryczne, hulajnogi, nineboty, rowery elektryczne lub napędzane energią elektryczną motocykle. Ostatecznie zwiększająca się popularność tego typu środków transportu wymusi zmiany w miejskiej infrastrukturze, przy okazji zmieniając miasta na czystsze i cichsze.

UTO, czyli urządzenia transportu osobistego, mają szansę mocno wpłynąć na rozwój transportu miejskiego w najbliższej przyszłości. Szacuje się, że średnio trasa, jaką pokonujemy dziennie w mieście, wynosi 25 km. Urządzenia UTO zostały więc tak zaprojektowane, aby mogły ten dystans nie tylko szybko pokonywać, ale aby w niesprzyjających warunkach atmosferycznych umożliwiać ich funkcjonalny przewóz transportem miejskim. Zatem dzięki nim może pojawić się wiele usprawnień w infrastrukturze miast, zwiększając zainteresowane komunikacją miejską oraz minimalizując nadmierne użytkowanie samochodów. Oczywiście warto zaznaczyć, że aby ten plan odpowiednio zrealizować, trzeba postawić na odpowiednio wczesną edukację społeczeństwa w sprawie użytkowania urządzeń transportu osobistego oraz poszerzać świadomość bezpiecznego przemieszczania się na terenie miasta – wyjaśnia Jakub Tomasiczek.

Elektromobilność w Polsce

A jak wygląda obecnie sprawa elektromobilności w Polsce? Temat ten wciąż zdaje się być niedostatecznie rozwinięty, zwłaszcza w segmencie samochodów elektrycznych, co wiąże się m.in. z małą liczbą dostępnych stacji ładowania. – Polska jest krajem, który relatywnie szybko przyjmuje nowości technologiczne. Widać to po popularności dostępnych na szeroką skalę małych pojazdów elektrycznych, takich jak hulajnogi, które dzięki przyjemnej i łatwej obsłudze wpasowują się w gusta coraz większego grona użytkowników. Warto również wspomnieć, że nasz kraj ma bardzo atrakcyjne położenie logistyczne w całej Europie, dlatego zwiększający się popyt na te technologie będzie mieć przełożenie na wzrost samej skali biznesu. Na pewno dodatkowym i ogromnym wsparciem byłoby wprowadzenie przez rząd planowanych dotacji do zakupu pojazdów elektrycznych. Zachęciłoby to wielu użytkowników do wybierania tego typu rozwiązań, a to w konsekwencji przyspieszyłoby rozwój infrastruktury i całego ekosystemu, który jest kluczowy dla samej elektromobilności – mówi dyrektor JBTS.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.