Nowe pomysły na gastronomię

Koronawirus wywołał zamieszanie niemal w każdej dziedzinie życia, ale szczególnie zauważalny okazał się jego wpływ na gastronomię i handel. Sklepy i punkty restauracyjne zlokalizowane na stacjach paliw zanotowały niższe obroty, ale jednocześnie sieci paliwowe błyskawicznie zareagowały na nową sytuację.

Obostrzenia wprowadzone w wyniku epidemii koronawirusa w drastyczny sposób ograniczyły dostęp konsumentów do sklepów i restauracji, a ograniczenia w poruszaniu się wymusiły zmiany zwyczajów zakupowych. W połowie marca zamknięte zostały punkty gastronomiczne i restauracje działające w obrębie stacji. Kilka tygodni temu już ruszyły ponownie, co jednak nie znaczy, że obroty wrócą w krótkim czasie do stanu sprzed pandemii.

Niewątpliwie jesteśmy świadkami załamania handlu w Polsce – mówi Monika Ostaszewska, marketing manager w firmie Anwim, prowadzącej sieć stacji paliw Moya. – Niepokojące dane zaprezentował ostatnio Główny Urząd Statystyczny, według którego za marzec, w ujęciu rok do roku, sprzedaż detaliczna ogólnie spadła o 9 proc. Biorąc pod uwagę, że dane za luty wskazują ponad 7-procentowy wzrost r/r, widać tu wyraźną różnicę, a musimy wziąć pod uwagę, że obostrzenia zaczęły obowiązywać dopiero 12, a kolejne 20 marca. Spodziewamy się zatem, że dane za kwiecień mogą być jeszcze bardziej pesymistycznie.

Ogólne obostrzenia dotyczące poruszania się spowodowały obniżenie obrotów na stacjach paliw, szczególnie tych w większych miastach. Wynika to z faktu, że w dużych ośrodkach więcej osób może przestawić się na tryb home office i w związku z tym zapotrzebowanie na paliwo jest mniejsze. Efektem są znaczne spadki sprzedaży w kategorii gastronomii. Jest gorzej, ale ma to również swoje dobre strony – zmiany w zwyczajach konsumentów niewątpliwie wymuszają zmiany na stacjach paliw. Niewykluczone, że ostatecznie wszyscy na tym skorzystamy.

Czekają nas wszystkich duże zmiany – mówi Monika Ostaszewska – a to, co obecnie obserwujemy na świecie, może okazać się jedynie preludium do nowego rozdziału w funkcjonowaniu gospodarki, w tym sektora handlu. Spowoduje to konieczność dostosowania się i zmian w bardzo wielu sferach życia. Wygrają jak zwykle ci, którzy wykażą się największą elastycznością i umiejętnością adaptacji do nowej normalności.

Koncerny paliwowe, prowadzące stacje paliw z punktami gastronomicznymi i sklepami spożywczymi, nie czekają na dalszy rozwój sytuacji. Już teraz wprowadzają nowe rozwiązania (niektóre na razie pilotażowo), które w przyszłości pomogą im przetrwać w trudniejszych chwilach, a w nowej teraźniejszości zaspokoją rosnące oczekiwania klientów.

Takie zmiany wprowadzono m.in. na stacjach sieci BP, która nawiązała współpracę z Uber Eats. Teraz za pomocą aplikacji Uber Eats można zamówić artykuły z oferty gastronomicznej Wild Bean Café.

Cyfrowa przestrzeń i możliwość skorzystania z nowoczesnych aplikacji to naturalny kierunek rozwoju BP – ocenia Barbara Wiążewska, dyrektor generalna BP Retail w Polsce.

Wdrażany jest pilotażowy projekt dostaw ze stacji BP w Polsce. W pierwszym etapie wybrane artykuły z oferty kawiarni Wild Bean Café będzie można zamówić z dostawą do domu, zgodnie ze wszystkimi standardami bezpieczeństwa i higieny. Już wkrótce oferta zostanie rozszerzona o produkty ze sklepów BP. Aby zamówić dostawę produktów z Wild Bean Café, użytkownicy będą musieli pobrać aplikację Uber Eats lub skorzystać ze strony internetowej Uber Eats i złożyć zamówienie w jednej ze stacji wymienionych na liście.

W związku z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa podjęliśmy intensywne działania, by pomóc społecznościom oraz branżom, w których działa Uber na całym świecie. Nawiązując współpracę z siecią stacji paliw BP, możemy zaoferować użytkownikom bezpieczny dostęp do podstawowych produktów spożywczych oraz potrzebnych artykułów. Działamy w ścisłej współpracy z organami ochrony zdrowia i będziemy kontynuować tę współpracę na rzecz wspólnego dobra – mówi Charity Safford, dyrektor generalna Uber Eats na Europę Północną i Środkowo-Wschodnią.

Rozpoczynamy współpracę z Uber Eats, aby nasi klienci mogli korzystać z oferty sklepowej i kawiarnianej Wild Bean Cafe już nie tylko w drodze, ale także pozostając w domu. Firma BP, jako pierwsza firma paliwowa w Polsce, wprowadza home delivery, jako pierwsi w branży rozpoczynamy współpracę z Uber Eats. Wdrożenie będzie przebiegać w kilku etapach, a naszym celem jest realizowanie dostaw ze stacji BP w całej Polsce, z ofertą gastronomiczną  i sklepową – wyjaśnia Barbara Wiążewska.

Nowe rozwiązania w funkcjonowaniu gastronomii na stacji paliw wprowadza też Circle K. Click&Collect to nowa usługa dostępna od 25 maja na stacjach Circle K, która umożliwia zamówienie wybranych produktów online na stronie https://zamow.circlek.pl/ i odebranie ich z zachowaniem zasad bezpieczeństwa w czasie wskazanym przez klienta. W ofercie stacji znajdują się klasyki, takie jak hot dogi i kawa Simply Great Coffee, a także podstawowe produkty spożywcze, takie jak pieczywo, jaja, nabiał oraz napoje, słodycze, wyroby tytoniowe i alkohol. Click&Collect to rozwiązanie będące odpowiedzią na potrzeby klientów, którzy szczególnie teraz, mając na uwadze względy bezpieczeństwa, chcą zrobić zakupy w jak najszybszy i najprostszy sposób.

W Circle K stale myślimy nad tym, jak sprawić, aby życie naszych klientów było odrobinę łatwiejsze każdego dnia i dokładamy starań, aby wizyta na naszych stacjach była przyjemnym doświadczeniem. Szanując czas naszych klientów, którzy chcą zrobić szybkie i bezpieczne zakupy, wprowadzamy do naszej oferty usługę, która pozwala w wygodny sposób zakupić żywność i inne produkty dostępne w naszych sklepach. Teraz zamawiając online hot doga, burgera, zapiekankę czy aromatyczną kawę, nie trzeba na nie czekać. Nasi pracownicy na bieżąco przygotują zamówienie, aby było świeże i gotowe do odbioru o ustalonej godzinie – powiedział Rafał Droździak, dyrektor ds. komunikacji i marketingu w Circle K Polska.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.