W PGNiG nie będzie zwolnień grupowych   TRANSAKCJE

Jak będzie funkcjonować PGNiG po przejęciu przez PKN Orlen? Czy pracownicy spółki mogą obawiać się o swoje miejsca pracy? O tym między innymi rozmawiali Daniel Obajtek, prezes Orlenu i Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG z przedstawicielami związków zawodowych Grupy.

Jak zapewnił Daniel Obajtek, PGNiG po przejęciu będzie funkcjonował na takich zasadach jak dotychczas.

– Nie będzie  zwolnień grupowych –  powiedział Daniel Obajtek. – Proces i warunki tworzenia multienergetycznego koncernu będziemy na bieżąco omawiać ze stroną społeczną. (…) Największym kapitałem firm są ludzie. A państwo jesteście po to, aby dbać o ich interesy. Dlatego bardzo zależało mi, aby w pierwszej kolejności oficjalnie spotkać się właśnie z przedstawicielami związków zawodowych działających w Grupie PGNiG – dodał prezes zarządu PKN Orlen.

Zaznaczył też, że stworzenie silnego multienergetycznego koncernu zwiększy możliwości rozwojowe i wzmocni pozycję konkurencyjną i finansową połączonych firm, bezpieczeństwo energetyczne kraju, a w konsekwencji również polską gospodarkę. Do wyzwań, jakie stoją przed polską gospodarką, „zielonym ładem” i programem Unii Europejskiej dotyczącym neutralności klimatycznej, nawiązał również prezes PGNiG.

– Wymogiem obecnej chwili jest przeprowadzenie skutecznej konsolidacji PKN Orlen i PGNiG tak, aby powstał silny podmiot, który sprosta tym wyzwaniom na arenie międzynarodowej – powiedział Jerzy Kwieciński. – Ale nic o Was bez Was – dodał zwracając się do przedstawicieli organizacji związkowych.

W trakcie spotkania rozmawiano na temat strategii rozwoju obydwu firm, a także o planach związanych ze wspólnymi inwestycjami, o wykorzystaniu potencjału spółek PGNiG z obszaru upstream. Pytano również m.in. o możliwości ujednolicenia rozwiązań w zakresie prawa układowego w nowo powstałym koncernie multienergetycznym. Przedstawiciele strony społecznej PGNiG zaproponowali powołanie  zespołu, który będzie zajmował się sprawami związanymi z procesem przejęcia.

– Po przejęciu Grupa PGNiG będzie generalnie nadal funkcjonować na takich zasadach, jak dotychczas. A w tych obszarach, w których prowadzimy taką samą działalność wiodącą rolę będą miały podmioty silniejsze. Nie ulega wątpliwości, że mocna stroną PGNiG są spółki związane z obszarem upstreamu. –  zapewnił Daniel Obajtek – Proces i warunki tworzenia multienergetycznego koncernu będziemy na bieżąco omawiać ze stroną społeczną. 

Odnosząc się do propozycji ujednolicenia rozwiązań w zakresie prawa układowego podkreślił, że warto go wypracować, ale dodał, że nie nastąpi to jednak od razu po konsolidacji, bo to proces wymagający dialogu społecznego między wieloma stronami.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.