Orlen inwestuje w produkcję polietylenu   INWESTYCJE

Fot. Orlen

PKN Orlen zakończył inwestycję Polietylenu 3 (PE3) w czeskim zakładzie w Litvínovie. Uruchomienie ostatniej części instalacji umożliwi skoncentrowanie się na produktach o najwyższej marży i co za tym idzie korzystnie przełoży się na wyniki finansowe całej Grupy Orlen.

– Z determinacją realizujemy inwestycje i procesy akwizycyjne, które podniosą wartość i zapewnią konkurencyjność Grupy Orlen w długiej perspektywie. W ten sposób budujemy pozycję spółki jako lidera transformacji energetycznej Polski. Umacniamy się również za granicą, właśnie poprzez rozwój na rynkach macierzystych. W ten sposób gwarantujemy bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski, ale także całego regionu – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Zgodnie z zapowiedziami, zakończono test gwarancyjny części instalacji wytwarzającej polietylen czarny (tzw. Black Line). Wcześniej, w kwietniu br. odebrana została część instalacji wytwarzająca polietylen „naturalny” (tzw. Natural Line) dając możliwość wykorzystania pełnych mocy wytwórczych i produkcji zaawansowanych gatunków polietylenu naturalnego. Polietylen wykorzystywany jest w przemyśle farmaceutycznym, a także do wytwarzania m.in. konstrukcji budowalnych, rur, pojemników, w tym butelek, zbiorników czy opakowań.
Moce produkcyjne nowej instalacji PE3, która zastąpi funkcjonującą obecnie jednostkę PE1, wyniosą 270 tys. ton rocznie. Jednocześnie kontynuowana będzie eksploatacja instalacji polietylenu PE2, o rocznej mocy produkcyjnej na poziomie 200 tys. ton. Dzięki uruchomieniu nowej inwestycji łączne moce wytwórcze czeskiego zakładu produkcyjnego w Litvinovie wzrosną z 320 do 470 tysięcy ton polietylenu rocznie. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ok. 9,6 mld CZK.
Inwestycja pomoże zwiększyć wykorzystanie instalacji olefin  i umożliwi głębszą integrację produkcji petrochemicznej i rafineryjnej nie tylko w samej Grupie Unipetrol, ale również w całej Grupie Kapitałowej PKN ORLEN. Dzięki zastosowaniu nowych technologii spółka będzie mogła poszerzyć swoją działalność o nowe segmenty rynku i oferować produkty odpowiadające obecnym wymaganiom klientów.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.