PKN Orlen na rynku wydawniczym?   TRANSAKCJE

Fot. Pixabay

Jak poinformował 8 października brytyjski tygodnik „The Economist”, PKN Orlen prowadzi rozmowy na temat ewentualnego przejęcia firmy wydawniczej Polska Press od jej niemieckiego właściciela - Verlagsgruppe Passau. Grupa Polska Press wydaje w Polsce około 20 tytułów gazet i czasopism.

Wydawane przez Polska Press dzienniki i czasopisma regionalne są istotne dla obozu rządzącego w naszym kraju, ponieważ docierają do mieszkańców wsi i osób o konserwatywnych poglądach. Przejęcie Polska Press przez spółkę państwową wpisuje się w zapowiadany od kilku lat przez polityków PiS plan repolonizacji mediów. Zdaniem "The Economist" przejęcie Polska Press od grupy VGP przez PKN Orlen byłoby znaczącym ciosem w niezależne media w Polsce.

Warto przypomnieć, że Orlen ma też „zielone światło” od UOKiK na przejęcie spółki Ruch. PKN ma objąć 65% akcji firmy kolporterskiej. Zgodnie ze strategią, Orlen planuje otwarcie punktów sprzedaży detalicznej i gastronomii w lokalizacjach poza stacjami paliw, co stanowi platformę do generowania synergii z firmą Ruch. Przyniesie to korzyści w postaci poszerzenia bazy klientów, zapewnienia szerszej oferty i dostępności oraz synergii zakupów towarów i usług. 

Zgodnie z zapowiedziami realizujemy procesy akwizycyjne, które uzupełniają biznesowe działania PKN Orlen i przyczynią się do zwiększania zysków w długiej perspektywie. Wchodzimy w kolejny etap pozyskania aktywów spółki RUCH, które wpisują się w nasze strategiczne plany dotyczące rozwoju sieci detalicznej. Chcemy maksymalnie wykorzystać biznesowe synergie, tak aby zwiększać wartość obu spółek i poszerzać ofertę dla naszych klientów – mówił w czerwcu 2020 Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.