Trudno sobie dziś wyobrazić stację paliw bez dodatkowych urządzeń, pozwalających zadbać o samochód, takich jak wolno stojący odkurzacz czy kompresor, za pomocą którego klient może sprawdzić i uzupełnić ciśnienie powietrza w oponach.
W zależności od tego, jaką przestrzenią dysponuje operator stacji, może wyposażyć ją w kilka urządzeń lub np. kombinację, łączącą na jednym stanowisku odkurzacz z kompresorem. Odkurzacze na stacjach – zarówno jednostanowiskowe, jak i podwójne – zazwyczaj są wyposażone w niezależne wrzutniki, zbiorniki i systemy ssące, czyli ramię z odciągiem przewodu ssawnego. Jeśli chodzi o sposób obsługi, są różne rozwiązania – niektóre urządzenia mają wrzutniki monet lub żetonów, inne są uruchamiane za pomocą kodu, jeszcze inne – w czytnik kart wydawanych w kasie stacji. Dodatkowymi urządzeniami są trzepaczki do dywaników oraz klipsy umożliwiające powieszenie na ścianie boksu myjącego dywaników w celu ich spłukania. Są też dostępne usługi, pozwalające właścicielowi stacji paliw czy myjni kontrolowanie przychodów online i analizę pracy urządzeń dodatkowych. Możliwe jest to dzięki zintegrowaniu z systemem zarządzania przez oprogramowanie wykorzystujące internet czy sieci GSM.
Dwa w jednym
Kompaktowe urządzenie, łączące różne funkcje, ma w swojej ofercie np. firma Petroconsulting. Stacjonarny odkurzacz, w uniwersalnej obudowie ze stali nierdzewnej zapewnia prawidłową i cichą pracę, posiada wymienny filtr wielokrotnego użytku, a w opcji może być wyposażony w elektromechaniczny sumator wrzutów monet lub żetonów. Może być zamontowany we wspólnej obudowie z samoobsługowym, bezolejowym kompresorem. Kompresor wyposażony jest w duży, czytelny wyświetlacz, a także w manometr analogowy lub cyfrowy z możliwością programowania ciśnienia (w zależności od opcji). Dodatkowym wyposażeniem może być trzepak do dywaników samochodowych.
Komfort samoobsługi
Właściciele małych i średnich stacji paliw potrzebują najczęściej odkurzaczy stacjonarnych jednostanowiskowych, W zależności od ilości potencjalnych klientów wybiera się odkurzacze jedno lub trójfazowe. Odkurzacz 3-fazowy wyposażony jest w silnik bezszczotkowy, rekomendowany do intensywnej pracy urządzenia. Odkurzacze samoobsługowe stacjonarne to urządzenia całoroczne, działające na zewnątrz bez konieczności wykonywania zadaszenia.
Obudowa odkurzacza firmy Sultof wykonana jest z polerowanej kwasoodpornej stali nierdzewnej, dzięki czemu jest całkowicie odporna na działanie warunków atmosferycznych. Niektóre odkurzacze z oferty tej marki mają wykonane ze stali nierdzewnej nie tylko obudowy zewnętrznej odkurzacza, ale również zbiornika na śmieci i obudowy filtra chroniącego silnik. Stosowane przez Sultof silniki są bardzo żywotne, dzięki specjalnej technologii zastosowanej w turbinach Siemens. Nawet przy długotrwałym działaniu nie powodują one znacznego podniesienia temperatury we wnętrzu odkurzacza, co jest istotne dla funkcjonowania pozostałych elementów urządzenia.
Kompleksowe działanie
Na tych stacjach, które chcą jeszcze bardziej kompleksowo obsłużyć klientów, zainstalowane mogą być również specjalne odkurzacze parowe, za pomocą których wyczyścimy dokładnie wnętrze samochodu, łącznie z tapicerką. Takie rozwiązanie jest coraz bardziej popularne, zwłaszcza odkąd trwa epidemia koronawirusa – im skuteczniejsze czyszczenie, tym mniejsze prawdopodobieństwo gromadzenia się zarówno kurzu, jak i bakterii czy wirusów. Odkurzacz parowy - np. ten z oferty Greensteam - jest urządzeniem uniwersalnym. Można z jego pomocą czyścić i dezynfekować zarówno miękkie, jak i twarde powierzchnie. Głównym czynnikiem czyszczącym jest gorąca para, o temperaturze przekraczającej 60 stopni, która skutecznie likwiduje bakterie, wirusy i grzyby. Jednocześnie, ze względu na swoje właściwości gorąca para sprawia, że siedzenia są praktycznie suche bezpośrednio po praniu. Tego rodzaju odkurzacz eliminuje też roztocza, kurz i alergeny. Czyszczenie parowe sprawdzi się w przypadku każdego pojazdu, bez względu na to, czy posiada on tapicerkę skórzaną czy wykonaną z tkaniny. Skutecznie usunie z niej nawet uporczywe plamy, jednocześnie jej nie uszkadzając. Para pozwala dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc, takich jak uchwyty na kubki, otwory wentylacyjne i pokrętła.
Komentarze