Więcej prądu z bp

Lightsource bp, światowy lider w dziedzinie rozwoju i zarządzania farmami fotowoltaicznymi, wkracza do Polski. Firma zrealizuje tu dziewięć projektów o łącznej mocy prawie 760 MW. Będą to jedne z największych projektów fotowoltaicznych na polskim rynku.

Brytyjska firma należąca w 50 proc. do giganta paliwowego bp, dostrzegła potencjał naszego rynku, który jest jednym z naszybciej rosnących w Europie. Wyprzedzają nas tylko Niemcy, Holandia i Hiszpania. Rok 2020 był rekordowy dla polskiego sektora PV – moc zainstalowana wzrosła aż o 200 proc. w ujęciu rocznym.

fot. materiały prasowe

Łączne nakłady Lightsource bp na realizację inwestycji mogą wynieść nawet 500 milionów euro. Po jej zakończeniu farmy fotowoltaiczne zapewnią energię elektryczna wystarczającą do zasilenia ponad 362 tys. gospodarstw domowych. Inwestycje zostaną zrealizowane w województwach zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim.

Wejście na polski rynek stanowi dla nas niezwykle ważny krok. Polska należy do grona największych gospodarek europejskich, na których do tej pory nie byliśmy jeszcze obecni. Ponieważ odnawialne źródła energii muszą podwoić swój udział w sieci, możliwości wzrostu pojawiające się przed tą branżą są ogromne - mówi Vlasios Souflis, odpowiedzialny za globalną ekspansję Lightsource bp.

Energia z projektów Lightsource bp będzie sprzedawana w części na rynku energii, a także poprzez odbiorców korporacyjnych w ramach umów długoterminowych. Realizowane przez spółkę projekty wezmą także udział w przyszłych aukcjach energii odnawialnej w Polsce organizowanych przez URE.

W ostatnich latach nastąpił znaczny rozwój rynku fotowoltaicznego w Polsce w miarę instalacji i przyłączania do sieci coraz większej liczby paneli. Łączna moc zainstalowana w tym sektorze przekroczyła już w Polsce 6 GW. Kraj zamierza zwiększyć udział OZE w zużyciu energii przez odbiorców końcowych. Energetyka słoneczna będzie odgrywać kluczową rolę w procesie tej transformacji.

Lightsource bp zamierza wnieść do polskiego systemu elektroenergetycznego niedrogą, czystą i niskoemisyjną energię, liczoną w gigawatach - mówi Michał Głowacki, dyrektor ds. rozwoju biznesu Lightsource bp w Polsce.

Lightsource bp uzyskało ostatnio 1,8 mld dolarów kredytu na realizację swojego globalnego celu – wdrożenia farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 25 GW do 2025 roku. Większe zaangażowanie w odnawialne źródła energii kosztem wydobycia ropy naftowej i gazu to jedno z głównych strategicznych założeń koncernu bp. Zgodnie ze strategią grupa do 2030 roku zmniejszy wydobycie paliw kopalnych o 40 proc.W tym samym czasie chce dziesięciokrotnie zwiększyć wydatki na inwestycje w OZE przeznaczając na nie co najmniej 5 mld dol. rocznie.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *