Znowu wzrosła ilość „elektryków”


Pod koniec maja w Polsce zarejestrowanych było ponad 48,6 tys. pojazdów elektrycznych. Od początku roku przybyło ich prawie 9,9 tys. Nasz rynek napędzają głównie pojazdy hybrydowe.

W Polsce szybko rośnie liczna liczba pojazdów napędzanych prądem. Pod koniec maja było ich już ponad 48,6 tys. - wynika z "Licznika elektromobilności" publikowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM). 48 proc. z nich to pojazdy w pełni elektryczne (BEV), reszta - 52 proc. to hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles). Przez pierwsze pięć miesięcy 2022 r. liczba pojazdów elektrycznych zwiększyła się o blisko 9,9 tys. sztuk, to o 45 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 r.

Po polskich drogach jeździ także 1999 elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych. Rośnie również flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec maja liczyła 10,7 tys. pojazdów. Ilość osobowych i dostawczych aut hybrydowych powiększyła się do ponad 393 tys. maszyn, a liczba autobusów elektrycznych do 753 sztuk.

Rozwija się również infrastruktura do ładowania pojazdów elektrycznych. Pod koniec maja w Polsce działały 2190 stacje (4253 punkty). 39 proc. z nich to szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 71 proc. - wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W maju ruszyły 24 nowe ogólnodostępne stacje ładowania (36 punktów).


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.