Należąca do Grupy ORLEN, Spółka ORLEN Wind 3, podpisała umowę przejęcia farm wiatrowych od brytyjskiego Octopus Renewables Infrastructurue Trust PLC. Transakcja obejmuje instalacje zlokalizowane w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim o łącznej mocy ok. 60 MW, co pozwoli zapewnić energię elektryczną dla ponad 100 tys. gospodarstw domowych. Grupa ORLEN posiada już blisko 1 GW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii.
Sfinalizowana umowa obejmuje zakup dwóch lądowych farm wiatrowych, które zostały uruchomione w 2022 roku. Pierwsza z nich leży w miejscowości Kuślin, w pobliżu Nowego Tomyśla w woj. wielkopolskim. Zainstalowano na niej 12 turbin Vestas o mocy 3,3 MW każda, a jej łączna moc produkcyjna wynosi ok. 40 MW. Druga farma działa w miejscowości Krzęcin, koło Choszczna w woj. zachodniopomorskim. Farma składa się z 8 turbin Nordex o mocy 2,4 MW każda, a jej łączna moc zainstalowana przekracza 19 MW.
Oprócz Kuślina, w województwie wielkopolskim działają już inne farmy wiatrowe Koncernu, m.in. w pobliżu miejscowości Dobrzyca (o mocy 49,9 MW), Ujazd (o mocy30 MW), Dominowo (o mocy 62,4 MW) oraz w Przykonie (ok. 33 MW). Kolejne inwestycje będą realizowane przez wchodzącą w skład Grupy spółkę Energa Wytwarzanie, która w lipcu podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną dotyczącą projektów Opalenica i Sompolno. Pierwszy z nich obejmuje trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 22 MW. Natomiast drugi to hybrydowy projekt łączący turbiny wiatrowe o mocy 26 MW i instalację fotowoltaiczną o mocy 10 MW. Realizacja planów Energi zakłada dalszą rozbudowę portfolio spółki o kolejne farmy fotowoltaiczne: PV Mitra (65 MW) i PV Żuki (2,4 MW).
Zgodnie z przyjętą strategią, do końca 2030 roku Grupa ORLEN będzie dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy ponad 9 GW, obejmującymi m.in. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaikę oraz jednostki wytwórcze na biogaz i biometan. W sumie, dzięki potencjałowi połączonego koncernu multienergetycznego do końca dekady Grupa ORLEN przeznaczy na zielone inwestycje aż 120 mld zł.
Komentarze