Coraz więcej Orlenu w Europie. Sieć stacji wciąż rośnie   WYDARZENIA

Dzięki przejęciom w Austrii, Niemczech, na Słowacji i Węgrzech, liczba zagranicznych stacji koncernu wzrosła w ciągu roku o prawie 1/3. Obecnie Orlen finalizuje proces zakupu pakietu ponad 60 stacji na Węgrzech. W efekcie intensywnej ekspansji koncernu w segmencie detalicznym, już w połowie 2024 r. kierowcy będą mogli tankować paliwo na 3,5 tys. stacji Orlenu w siedmiu krajach Europy.

Orlen posiada obecnie poza Polską 1514 stacji paliw – o 337 więcej niż na koniec 2022 roku. Największym rynkiem zagranicznym są dla koncernu Niemcy, gdzie sieć liczy 607 obiektów, działających pod markami Orlen i Star. Ostatnią akwizycją, sfinalizowaną w czerwcu 2023 r., było przejęcie od OMV 17 samoobsługowych stacji paliw w Bawarii, Badenii-Wirtembergii oraz Hesji. Grupa Orlen jest w trakcie rebrandingu swoich stacji na niemieckim rynku, do końca lutego pod marką Orlen ma działać blisko 100 punktów. Koncern planuje również, że w ciągu najbliższych dwóch lat liczba jego stacji w Niemczech wyposażonych w infrastrukturę do ładowania samochodów elektrycznych wzrośnie do ponad 430.

Drugim rynkiem zagranicznym, w którym koncern posiada największa sieć stacji, są Czechy, gdzie takich obiektów jest 436. Ponad 90 proc. z nich działa pod marką Orlen. Również na czeskich stacjach paliw koncern sukcesywnie instaluje ładowarki do aut elektrycznych, których jest aktualnie 267. W 2023 roku Orlen uruchomił także dwie ogólnodostępne stacje wodorowe: w Pradze-Barrandov i Litvinovie.

Najważniejszą transakcją w segmencie detalicznym, jaką w ostatnim czasie przeprowadził Orlen było przejecie stacji paliw na rynku austriackim. To już siódmy rynek detaliczny, w którym Orlen posiada aktualnie około 10 procent udziału. Dzięki przejęciu 267 stacji sieci Turmöl, Orlen stał się trzecim największym operatorem na rynku stacji paliw w tym kraju. W ramach transakcji przejęto również spółkę Austrocard, oferującą karty paliwowe dla klientów prywatnych i biznesowych, akceptowane w ponad 500 lokalizacjach w Austrii, a także 110 punktów ładowania samochodów elektrycznych funkcjonujących pod marką Turmstrom.

Orlen działa również na Słowacji, gdzie posiada 91 stacji, Litwie – 30 stacji oraz Węgrzech – 83 stacje. W tym ostatnim kraju, z początkiem stycznia koncern rozpoczął proces przejęcia kolejnych 63 obiektów – ostatniej puli wynikającej z umowy z węgierskim MOL-em. Proces przejęcia i rebrandingu zakończy się pod koniec kwietnia, dzięki czemu Orlen będzie posiadał na Węgrzech ponad 140 stacji i będzie trzecią największą siecią detaliczną w tym kraju. Wraz z przejęciem ostatniego obiektu na węgierskim rynku, liczba stacji koncernu przekroczy 3500 – 1572 za granicą i 1929 w Polsce. W ten sposób zostanie zrealizowany założony w Strategii cel, dotyczący rozwoju segmentu detalicznego.

Aktualnie sieć stacji Orlen liczy 3442 obiekty w siedmiu krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Na ponad połowie z nich działa koncept kawowo-gastronomiczny Stop Cafe lub Star Connect (w Niemczech), gdzie kierowcy mogą skorzystać z bogatej oferty dań i przekąsek, gorących napojów, a także kupić produkty spożywcze. W 2023 roku, tylko w Polsce, Orlen otworzył Stop Cafe w ponad 160 lokalizacjach. Na rodzimym rynku już 60 proc. stacji działa właśnie w tym formacie.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.