MOL podpisał znaczącą umowę na wydobycie gazu w Azerbejdżanie

Grupa MOL zawarła porozumienie dotyczące eksploatacji rezerw gazu ziemnego na polu ACG w Azerbejdżanie. MOL jest trzecim, po SOCAR i BP, największym udziałowcem pola ACG, gdzie odkryto nowe rezerwy gazu ziemnego poniżej oraz powyżej aktualnie wykorzystywanych złóż ropy naftowej. Partnerzy zawarli porozumienie dotyczące dalszego rozwoju i komercjalizacji tych rezerw. MOL podpisał również porozumienie o współpracy z SOCAR, w ramach którego obie firmy zbadają dalszy potencjał współpracy w zakresie wydobycia węglowodorów w Azerbejdżanie.

Grupa MOL, wraz z partnerami w ramach join venture, podpisała umowy dotyczące komercjalizacji rezerw gazu ziemnego w Azerbajdżanie. Zaraz po Państwowym Przedsiębiorstwie Naftowym Republiki Azerbejdżanu (SOCAR), oraz BP, będącej operatorem joint venture, MOL jest trzecim największym udziałowcem pola Azeri-Chirag-Deepwater Gunashli (ACG), gdzie powyżej i poniżej aktualnie eksploatowanych złóż ropy naftowej odkryto złoża „suchego” (występującego niezależnie od ropy naftowej) gazu ziemnego.

Zawarta umowa zmienia dotychczas obowiązujące porozumienie dotyczące wspólnego wydobycia, umożliwiając stronom dalsze poszukiwanie, badanie, rozwój i produkcję ze złóż „suchego” gazu ziemnego na polu ACG. Rezerwy gazu w ramach ACG określono jako znaczące, szacując je nawet na 112 mld metrów sześciennych.

Platforma West Chirag rozpoczęła już wiercenie pierwszego odwiertu produkcyjnego, z którego gaz powinien popłynąć w 2025 r. Odwiert ten jest o tyle istotny, że pozwoli na dokonanie oceny poprzez produkcję, dostarczając informacji niezbędnych dla dalszych planów rozwoju.

Ceremonia podpisania porozumienia odbyła się w Baku w 30. rocznicę podpisania umowy o współpracy przy wydobyciu w 1994 r.

Dodatkowo, Zsolt Hernádi, prezes i CEO Grupy MOL, oraz Rovshan Najaf, CEO SOCAR podpisali w Baku porozumienie o współpracy w zakresie oceny potencjalnych możliwości eksploracji w regionie Shamakhi-Gobustan. W ramach porozumienia, Grupa MOL wyraziła chęć wniesienia do współpracy swojego doświadczenia, wiedzy technicznej i komercyjnej, a także środków finansowych, aby wesprzeć wydobycie węglowodorów w Azerbejdżanie.

„Dla Grupy MOL to bardzo ważne wydarzenie. Po latach rozwoju produkcji ropy naftowej w Azerbejdżanie, rozwijamy naszą działalność wchodząc w segment gazu ziemnego. To dzięki znakomitej współpracy zarówno z SOCAR, jak i partnerami joint venture w projekcie ACG”, powiedział Zsolt Hernádi, Prezes i CEO Grupy MOL.

To również ważny dzień dla współpracy gospodarczej pomiędzy Azerbejdżanem i Węgrami, a dzięki znakomitej współpracy międzyrządowej pomiędzy naszymi krajami, jesteśmy w stanie jeszcze bardziej zacieśnić współpracę. ACG to nasz klejnot koronny i najważniejsze zagraniczne źródło naszej produkcji węglowodorów. Co więcej, udział MOL w tym projekcie stanowi flagowe połączenie gospodarcze pomiędzy naszymi krajami, a ACG odgrywa istotną rolę dla bezpieczeństwa dostaw energii dla Europy Środkowej. Produkcja na tym polu zapewnia elastyczność dostaw ropy naftowej dla naszych rafinerii na Słowacji oraz w Chorwacji, co sprawia, że na tym partnerstwie korzysta cały region.

W tym kontekście, jestem zaszczycony, mogąc zawrzeć dodatkowe porozumienie o współpracy z naszym ważnym partnerem, SOCAR. To przyszłościowe partnerstwo z pewnością przyniesie nam wiele sukcesów w ramach wspólnych projektów wydobywczych w Azerbejdżanie, zarówno na lądzie, jak i na morzu. Jesteśmy otwarci na dalsze zacieśnianie tej wyjątkowej współpracy” – dodał.

MOL jest obecny w Azerbejdżanie od 2020 r., kiedy nabył 9,57% udziałów w Azeri-Chirag-Gunashli („ACG”), jednym z największych pół naftowych świata oraz 8,9% udziałów w rurociągu Baku-Tbilisi-Ceyhan („BTC”), transportującym ropę do śródziemnomorskiego portu Ceyhan w Turcji. W 2023 r. udziały te odpowiadały za 15% całkowitej produkcji oraz 25% rezerw MOL. Rurociąg BTC odgrywa istotną rolę w zaopatrzeniu rafinerii Grupy MOL w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym słowackiej rafinerii Grupy w Bratysławie oraz chorwackiej w Rijece.

Azerskie aktywa dają Grupie MOL elastyczność co do tego, gdzie kierować surowiec produkowany w ramach ACG. Grupa może sprzedać ropę w porcie Ceyhan, lub wykorzystać we własnych rafineriach w Europie Środkowo-Wschodniej, wzmacniając bezpieczeństwo dostaw dla regionu i własną elastyczność. Pomimo, że MOL jest mniejszościowym udziałowcem złoża, aktywnie wspiera rozwój ACG, dzięki ośmiu dekadom doświadczenia w zarządzaniu złożami, pracami podziemnymi czy optymalizacji produkcji.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.