Grupa MOL i Turkish Petroleum będą wspólnie wydobywać ropę i gaz na Węgrzech

Grupa MOL i Turkish Petroleum podpisały z Ministerstwem Energii Węgier umowy na wspólne wydobycie węglowodorów na dwóch węgierskich obszarach koncesyjnych, Tamási i Buzsák. Wspólny udział w przetargu i program eksploracji to pierwszy krok w ramach zawartej w ubiegłym roku przez obie firmy strategicznej umowy o współpracy. MOL i Turkish Petroleum rozpatrują kolejne wspólne projekty w regionie Morza Kaspijskiego, Morza Czarnego, w Afryce Północnej oraz w Europie Środkowej i Wschodniej.

Fot. MOL

Umowy koncesyjne zostały podpisane w Budapeszcie przez Zsolta Hernádiego, prezesa i CEO Grupy MOL oraz Ahmeta Türkoğlu, prezesa i CEO Turkish Petroleum, w obecności Pétera Szijjártó, ministra spraw zagranicznych i handlu Węgier oraz Alparslana Bayraktara, ministra energii i zasobów naturalnych Republiki Turcji.

Ministerstwo Energetyki Węgier ogłosiło nowe koncesje wydobywcze jesienią ubiegłego roku po pięcioletniej przerwie, wskazując na potrzebę zwiększenia krajowej produkcji i uniezależnienia się od importu surowców. MOL złożył ofertę na pięć koncesji i wygrał cztery z nich. W przypadku dwóch koncesji, obejmujących obszar Kiskőrös i Hatvan, MOL złożył ofertę niezależnie, natomiast w przypadku obszarów Buzsák i Tamási (południowo-zachodnie Węgry) firma złożyła ofertę wspólnie z TPOC Ltd, spółką zależną Turkish Petroleum.

W październiku ubiegłego roku MOL Group i Turkish Petroleum podpisały w Stambule porozumienie o współpracy, w którym obie firmy wyraziły zamiar wspólnego udziału w projektach poszukiwawczych, rozwoju złóż i produkcji w regionie Morza Kaspijskiego, w Turcji, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, a także w Europie Środkowej i Wschodniej.

Grupa MOL i Turkish Petroleum współpracują już przy projektach eksploracji i produkcji węglowodorów jako partnerzy joint venture m.in. w Azerbejdżanie na polu Azeri-Chirag-Deepwater Gunashli (ACG) od 2020 r.

MOL jest największym producentem węglowodorów na Węgrzech, prowadząc wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego z prawie 1300 odwiertów. W 2024 r. MOL dostarczył 47% krajowej produkcji ropy naftowej (prawie 600 000 ton) i prawie 90% gazu ziemnego (prawie 1,5 mld m3). Węgry są najważniejszym krajem w portfelu produkcji ropy naftowej i gazu Grupy MOL, obecnie odpowiadającym za około 39% całkowitej produkcji firmy.

Dzięki nadzwyczajnym wysiłkom, jakie MOL inwestuje w węgierskie poszukiwania, firma niedawno osiągnęła pięcioletni rekord produkcji. W 2022 r. MOL odkrył złoże ropy naftowej Vecsés w pobliżu stolicy, gdzie już eksploatowane są trzy odwierty. Niedawno MOL odkrył złoże ropy naftowej Somogysámson w południowo-zachodnich Węgrzech. W ciągu ostatnich lat wywiercono 24 płytkie odwierty gazowe, a firma nabyła we wschodnich Węgrzech złoża gazu i powiązaną z nimi infrastrukturę, które obejmują obszar około 1000 km kw., wraz z 29 odwiertami wydobywczymi węglowodorów i dalszym potencjałem eksploracyjnym.

Międzynarodowe portfolio Grupy MOL obejmuje aktywa w zakresie poszukiwania i produkcji ropy naftowej i gazu w dziewięciu krajach oraz produkcji w ośmiu krajach. W 2024 r. wydobywała średnio 93,8 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie. Aby utrzymać zaktualizowany cel strategii SHAPE TOMORROW wynoszący co najmniej 90 tys. baryłek dziennie w ciągu najbliższych pięciu lat, MOL zamierza dalej wzmacniać swoje międzynarodowe portfolio i szukać dodatkowych partnerstw strategicznych. W związku z tym niedawno podpisał umowy o współpracy z państwowymi spółkami naftowymi w Kazachstanie (KazMunayGas), Azerbejdżanie (SOCAR) i w Turcji (Turkish Petroleum).


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.