Pracownia Produktów Rafineryjnych w Trzebini należąca do Orlen Laboratorium została pierwszą w Polsce i trzecią na świecie placówką z akredytacją zaawansowanych metod badawczych wodoru jakości automotive. Pozytywna ocena Polskiego Centrum Akredytacji jest kluczowa dla producenta wodoru – firmy Orlen Południe. W 2024 roku Orlen Laboratorium planuje uzyskanie akredytacji także dla swojego drugiego laboratorium – we Włocławku, gdzie wkrótce zostanie uruchomiony Hub wodorowy.
Od 1 stycznia 2025 r. każde laboratorium wodorowe, na potrzeby certyfikacji produktu, będzie zobligowane do uzyskania akredytacji na poszczególne metody badawcze parametrów jakościowych wodoru oraz akredytacji do pobierania próbek wodoru. Otrzymana akredytacja dla Pracowni Produktów Rafineryjnych w Trzebini o blisko rok wyprzedza regulacje prawne. To spore ułatwienie dla producenta wodoru, spółki Orlen Południe, która skorzysta z możliwości certyfikowania produkowanego wodoru i prowadzenia dalszych badań w akredytowanej pracowni. Zakończony sukcesem proces pozyskiwania akredytacji przez pracownię w Trzebini to efekt trwających trzy lata przygotowań.
Równocześnie, zgodnie ze zaktualizowaną strategią do 2030 roku, Grupa Orlen rozwija sieć ogólnodostępnych, całodobowych stacji tankowania wodoru w Polsce i za granicą. W 2021 roku Orlen uruchomił pierwszy w Polsce HUB produkcji wodoru jakości automotive, z którego od ponad roku dostarczane jest paliwo do pilotażowej stacji tankowania w Krakowie. Polscy kierowcy jeszcze w tym roku będą mogli zatankować wodór do aut w Poznaniu i Katowicach. Do połowy 2025 r. stacje wodorowe Orlenu pojawią się także w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Wałbrzychu, Krakowie, Włocławku, Gdyni, Pile i Warszawie. Ich budowa będzie realizowana z dofinansowaniem ze środków CEF (Connecting Europe Facility ) i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
W Czechach wodór można już zatankować na stacjach Orlen Benzina w Pradze i Litvinovie. To tylko początek, w ciągu najbliższych sześciu lat sieć Orlenu będzie obejmowała ponad 100 stacji tankowania wodoru w Polsce, Czechach i na Słowacji.
Orlen uruchamia też kolejne stacje wodorowe dla autobusów, ciężarówek i samochodów osobowych oraz testuje pierwszą lokomotywę wodorową. Na inwestycje związane z tym paliwem, do 2030 r. Grupa przeznaczy 7,4 mld zł.
Komentarze