Biedronka rozwija sieć stacje ładowania elektryków w znanych kurortach   WYDARZENIA

Zelektryfikowani” turyści podróżujący po Polsce, mają do dyspozycji już 210 stacji ładowania o dużej mocy zlokalizowanych przy Biedronkach w całym kraju. Pod koniec wakacji została uruchomiona infrastruktura Powerdot w kolejnym turystycznym kurorcie – nadmorskim Dziwnowie. Natomiast prawie 170 obiektów oczekuje na finalizację procedur związanych z oddaniem do użytku. 

Fot. mat. prasowe

Uruchomiona właśnie stacja ładowania w Dziwnowie, podobnie jak inne urządzenia Powerdot usytuowane przy sklepach Biedronka, ma łączną moc 120 kW i dysponuje trzema złączami (CCS, ChaDeMo oraz AC). Kilka dni wcześniej do użytku oddano infrastrukturę dla aut elektrycznych w innym ośrodku wakacyjnym - Lądku Zdroju. Do miejscowości turystycznych, w których można już naładować elektryka, robiąc jednocześnie zakupy w sklepie Biedronka, należą m.in.: Gniezno, Drawski Młyn, Bochotnica koło Nałęczowa, Kraków, Gdańsk, Częstochowa, Lidzbark Warmiński, Lublin czy Tuchola, a niebawem do tej listy dołączą Władysławowo, Ustrzyki Dolne i dla wypoczywających w Górach Świętokrzyskich – Kielce.

Dzięki tak rozbudowanej sieci urządzeń, powracający z wakacji mogą naładować swoje auta tuż obok miejsca wypoczynku, a następnie uzupełniać poziom baterii w wielu miejscach po drodze.

Podróżowanie bez ograniczeń

Do tej pory na parkingach Biedronki zostało wybudowanych w sumie prawie 400 stacji Powerdot, które dysponują liczbą ponad 1 100 złączy, z czego 630 złączy już oddano do użytkowania (w 210 lokalizacjach).

Nasze stacje wyróżnia moc 120 kW, pozwalająca naładować średniej wielkości baterię w ok. 20 minut. Za usługę ładowania można zapłacić kartą płatniczą, nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja, dzięki czemu urządzenia dostępne są dla każdego, bez czasochłonnych formalności. Płatności można też dokonać, skanując kod QR lub korzystając z roamingu. 

- mówi Grigoriy Grigoriev, dyrektor generalny Powerdot w Polsce

W chwili ogłaszania projektu w lipcu 2023 roku Powerdot miał zawartych 600 umów ze spółkami energetycznymi. Umowy te zapewniają wykonanie wszystkich zaplanowanych przyłączy, z terminami realizacji najpóźniej w 2024 roku.

Zgodnie z aktualnym harmonogramem projektu, do końca 2024 r. wybudowanych będzie 500 obiektów, z czego 300-400 zostanie oddanych do użytkowania. Różnica pomiędzy liczbą wybudowanych i zainstalowanych urządzeń wynika z wydłużonych czasów oczekiwania na działania leżące po stronie firm energetycznych, tj. montaż liczników i podanie napięcia.

Opóźnienia w wykonywaniu punktów zasilania spowodowane są zwłoką w uruchamianiu procedur przyłączeniowych w spółkach energetycznych, w tym m.in. niezbędnych procedur przetargowych. Inną przyczyną opóźnień w budowie przyłączy jest znaczące ograniczenie przepustowości w spółkach energetycznych, wynikające z wysokiego popytu na nowe punkty zasilania (OZE, budownictwo, prywatna i publiczna e-mobilność).


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.