Orlen podsumował wyniki za 2024 rok

Najwyższa w historii płockiego koncernu produkcja energii z gazu i odnawialnych źródeł oraz rekordowy poziom wydobycie gazu ziemnego to najważniejsze wyniki Grupy Orlen w 2024 roku. Energetyka i gaz odpowiadały za blisko 80% zysku operacyjnego EBITDA koncernu, który przed odpisami wynosił 35,5 mld zł. Do osiągnięcia takich wyników przyczynił się między innymi ponad 66% wzrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i energetyce wiatrowej oraz włączenie do eksploatacji nowych złóż gazu w Norwegii – wynika z raportu rocznego opublikowanego przez spółkę.

– Pomimo tego, że wyniki finansowe koncernu były dodatkowo obciążone odpisami za wcześniejsze błędne decyzje zarządcze, konsekwentnie zmieniamy Orlen i inwestujemy w jego rozwój. Budujemy bezpieczeństwo energetyczne oparte na gazie wspieranym przez odnawialne źródła. W tym roku będziemy kontynuować tę strategię, a największe nakłady inwestycyjne przeznaczymy właśnie na wydobycie i energetykę. W efekcie będziemy nadal zwiększać własne zasoby i produkcję gazu, a już w przyszłym roku do klientów trafi energia z budowanych przez nas dwóch nowych elektrowni gazowych i pierwszej morskiej farmy wiatrowej. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce i największe źródło energii odnawianej w Europie Środkowej – powiedział Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN

W 2024 roku Grupa Orlen wyprodukowała 2,4 TWh energii z odnawialnych źródeł i 9,3 TWh energii z gazu. To ilość, która łącznie byłaby w stanie zasilić około 6,5 miliona gospodarstw domowych. Było to możliwe między innymi dzięki zwiększeniu mocy odnawialnych z 0,9 do 1,5 GW i większemu wykorzystaniu mocy gazowych.

Gaz i odnawialne źródła odpowiadały za 70% produkcji energii w Grupie Orlen. Jednocześnie w 2024 roku łączna produkcja gazu ziemnego Grupy Orlen w Polsce i za granicą wzrosła do 8,6 mld m3, i było to o 20 procent więcej niż rok wcześniej. Wzrost wydobycia był możliwy przede wszystkim dzięki włączeniu do eksploatacji nowych złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

W obszarze produkcji rafineryjno-petrochemicznej koncern odnotował stabilny poziom przerobu ropy naftowej, koncentrując się na utrzymaniu zdywersyfikowrlen anego portfela dostaw. W 2024 roku podpisano między innymi umowę z bp na dostawy ropy z bliskiego geograficznie Morza Północnego, zapewniającą ok. 15% zapotrzebowania całej Grupy. Podjęto również strategiczną decyzję o zakończeniu nierentownego projektu Olefiny 3 i wykorzystaniu części powstałej infrastruktury do projektu Nowa Chemia, opartego o nowe założenia technologiczne, operacyjne i biznesowe.

W segmencie detalicznym koncern również osiągnął rekordowy wolumen sprzedaży paliw, osiągając najwyższą w historii sprzedaż w Polsce i Czechach. Uruchomiono też 135 nowych stacji alternatywnego tankowania, co oznacza, że koncern zamknął rok z 869 punktami.

W 2024 roku Orlen przeznaczył 32,4 mld zł na inwestycje rozwojowe. W ramach kluczowych projektów koncern realizuje między innymi pierwszą morską farmę wiatrową Baltic Power, dwie elektrownie gazowe w Ostrołęce i Grudziądzu, projekt modernizacji i budowy ponad 20 tysięcy kilometrów sieci energetycznych, inwestycje w OZE lądowe oraz wydobycie ropy i gazu


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.