LPG używane przez około 3 milionów kierowców w Polsce zostało pominięte w rządowym pakiecie CPN. Polska Izba Gazu Płynnego, zrzeszającej ponad sto podmiotów, domaga się ujęcia LPG zużywanego do celu napędu pojazdów silnikowych w obniżkach stawki VAT od towarów i usług.

Zdaniem Izby nieuwzględnienie autogazu LPG w rządowym pakiecie CPN to:
• nietraktowanie wszystkich paliw, których Polki i Polacy używają w autach jako napędu
silnikowego, w jednakowy i sprawiedliwy sposób;
• doprowadzenie do sytuacji, w której ponad 1 na 10 kierowców w Polsce jest pokrzywdzony,
• brak troski o obywateli spoza dużych ośrodków aglomeracyjnych, nierzadko z rodzin o
niższych dochodach – to właśnie oni najczęściej korzystają z LPG;
• zignorowanie w szybkim tempie rosnących cen za autogaz;
• nieuwzględnienie skomplikowanej sytuacji na rynku LPG (w związku z eskalacją konfliktu na
Bliskim Wschodzie, wahaniami cen LPG, coraz większymi problemami z dostępnością
produktu, unijnym embargiem na LPG z Rosji, które weszło w życie w grudniu 2024 roku, a
następnie na izobutan i n-butan obowiązującym od stycznia 2026 roku, które pociągały za
sobą konieczność zmiany dostaw do Polski z kierunku wschodniego na zachodni).
Izba szacuje się, że kierowców korzystających z LPG jest w Polsce od 2,5 do 3 milionów. Bazując na
dostępnych danych z raportów i ewidencji, udział aut z instalacją na LPG waha się od 11,7% do
13,4% na tle wszystkich samochodów w kraju. Z autogazu korzystają najczęściej osoby mniej
zamożne, świadomie szukające oszczędności, a także mikro- lub mali przedsiębiorcy, istotni z
punktu widzenia rynków lokalnych, często działający poza największymi metropoliami.
