Umeblowanie ma znaczenie

Fot. Arge

Stacje benzynowe to teraz i saloniki prasowe, i sklepy spożywczo-monopolowe, i kafejki. A żeby zmieścić i dobrze wyeksponować wszystko to, co można na nich kupić, potrzebne są oczywiście odpowiednie meble.

Odpowiednie, czyli przede wszystkim funkcjonalne. – To zdecydowanie jedno z najważniejszych kryteriów przy wyborze mebli na stację. Chodzi o to, by wybierać takie systemy, które umożliwią jak najlepszą prezentację najważniejszych grup towarowych, takich jak papierosy, czasopisma, napoje oraz żywność, czyli spełnią swoją podstawową funkcję – mówi Karina Krzysiek, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy Mera Metal, produkującej meble m.in. dla stacji paliw. – Do tego bardzo ważne jest, czy są łatwe w montażu, czy można je dowolnie aranżować i konfigurować, czyli zmieniać układ półek lub innych elementów, jeśli np. chcemy zmienić układ albo ekspozycję towarów – dodaje.

Gotowe czy na wymiar

Dostępnych opcji, systemów i materiałów jest wiele. To, czego na stacji nie może zabraknąć – nie licząc lodówek czy miejsca do przygotowywania przekąsek – to na pewno regały na produkty spożywcze, papierosy, alkohol, czasopisma, akcesoria samochodowe. Do tego, jeśli wystarczy przestrzeni, kąciki z fotelami i stoliczkami, by klienci mogli odpocząć.

Pierwszym dylematem, przed którym stoi właściciel stacji, jest decyzja, czy kupić gotowe czy wykonane na zamówienie. To zaś często jest uzależnione od powierzchni, jaką dysponuje. Meble nie mogą zajmować zbyt dużo przestrzeni, bo klienci będą się o nie potykać.

Stacja paliw, jak każda jednostka handlowa, musi być spójna. Tu nie ma miejsca na dostawki mebli czy regałów. Z tego względu warto zamawiać meble u sprawdzonego producenta, mającego doświadczenie i posiadającego w swoim portfolio realizacje dla dużych sieci paliwowych. Najlepsi z nich zaprojektują wnętrze, biorąc pod uwagę ergonomię, merchandising – mówi Przemysław Magiera, pełnomocnik zarządu ds. handlowych firmy Jowix Triomet. – Bywa jednak tak, że na meble na zamówienie trzeba dłużej czekać. Zwykle też są one droższe od gotowych. Jeśli więc czas lub budżet na to nie pozwala, a powierzchnia nie jest oszałamiająca, mogą wystarczyć te gotowe – mówi Karina Krzysiek z Meta Metal. – Na szczęście różnorodność wymiarów oferowanych regałów i bogactwo elementów konstrukcyjnych standardowych mebli metalowych daje dużo możliwości aranżacyjnych oraz pozwala na zagospodarowanie nietypowych powierzchni – dodaje.

Materiał vs jakość

Tutaj pojawia się drugi dylemat – czy wybrać metal, który z pewnością jest wytrzymały, czy inne materiały. – Klient może zdecydować, czy chce tradycyjne meble z płyty meblowej, czy z nowoczesnych materiałów typu corian, HPL i podobnych. Każdy z tych materiałów ma swoje zastosowanie: regały metalowe do sali sprzedaży, meble z płyty meblowej do ciągów kasowych, półki z pleksi do towarów impulsowych w strefach przy kasach – wymienia Przemysław Magiera z Jowix Triomet.

Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, zasadnicza pozostaje kwestia jakości. Trzeba bowiem pamiętać, że tego rodzaju wyposażenie kupuje się raczej nie co roku, ale raz na kilka lat. Do tego półki mają dźwigać nierzadko bardzo ciężkie przedmioty, jak choćby dziesiątki, a nawet setki puszek i butelek z napojami. W dodatku mają nieustanną styczność z klientami i obsługą – są dotykane, czyszczone, produkty na nich bez przerwy wyjmowane, dokładane, przestawiane. – Dobre meble po prostu muszą być wykonane z dobrej jakości materiałów. Powierzchnia musi być odporna na ścieranie. Zawiasy meblowe i szyny szufladowe muszą być odporne na idące w dziesiątki tysięcy cykli otwarć. Tu nie ma miejsca na kompromisy – potwierdza Przemysław Magiera.

Dobre, ale i ładne

Urządzając przestrzeń na stacji, trzeba jeszcze pamiętać, że meble, oprócz walorów użytkowych, odgrywają też rolę wizerunkową i marketingową. Regał nie spełnia już bowiem tylko funkcji ekspozycyjnej. Te najnowsze mają za zadanie efektywnie sprzedawać towar. Dlatego nowe regały wyposażone są nie tylko w odpowiednie oświetlenie, ale także elektroniczne listwy cenowe czy rozwiązania analizujące sprzedaż towaru z półki.

Świetnym przykładem nowoczesnych mebli jest produkowany przez naszą firmę interaktywny regał na wino. Jest on wyposażony w monitor i system interaktywnego sommeliera. Klient może przez wybór filtrów, wpisując własne preferencje co do koloru, szczepu, kraju pochodzenia, potrawy, ceny itp., wybrać optymalny dla siebie gatunek wina. Regał podświetli również miejsce wina na półce. Podobny regał produkujemy obecnie z myślą o klientach chcących kupić oleje i płyny eksploatacyjne – mówi Przemysław Magiera.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.