Kolejne spadki cen paliw na stacjach   WYDARZENIA

Za nami kolejny tydzień głębokich korekt cen paliw na stacjach w dół. Tylko od początku marca ceny benzyn na stacjach spadły średnio o 55 gr/l, oleju napędowego o 64 gr/l, a LPG o 22 gr/l. 

Ceny poszczególnych paliw na stacjach wynoszą odpowiednio: benzyny bezołowiowej 95 – 4,31 zł/l, bezołowiowej 98 – 4,66 zł/l, oleju napędowego– 4,39 zł/l i autogazu 1,97zł/l. Zatem w skali tygodnia benzyny potaniały średnio o 19 -21 gr/l, olej napędowy o 21 gr/l i autogaz o 7 gr/l. Tym samym ceny benzyn są najniższe od sierpnia 2016 roku, oleju napędowego od września 2017, a ceny autogazu od września 2019 roku. Ceny benzyny Pb95 i oleju napędowego są niższe niż przed rokiem o około 13-14 %. 

Ze względu na konsolidację cen ropy notowaliśmy mniejszą dynamikę zmian cen na rynku hurtowym. Tu ceny benzyny jeszcze nieznacznie taniały, a olej napędowy zaczął drożeć. Warto przy okazji zwrócić uwagę na ponowny wzrost różnicy pomiędzy cenami hurtowym benzyny 95 o diesla, która sięga obecnie ponad 40 groszy na litrze. 
Fala silnych obniżek na rynku hurtowym umożliwiła spadek cen benzyny i oleju napędowego na części stacji w okolice 4 zł/l, a na nielicznych notujemy nawet niższe poziomy. Jednak w najbliższym czasie nie osiągniemy średniego poziomu cen Pb czy oleju napędowego równego 4 zł/l. W kolejnym tygodniu ewentualne obniżki będą coraz mniejsze i mogą by widoczne na części stacji. 
To co dzisiaj obserwujemy na stacjach (wyraźny spadek obrotów) i to co dzieje się z cenami na rynku hurtowym wskazuje, że szanse na obniżki cen na jeszcze niższe poziomy są coraz mniejsze. Dzisiaj bardzo duże znaczenie dla utrzymania wolumenu sprzedaży, a z pewnością większe niż cena paliwa, ma lokalizacja stacji i rodzaj stacji. To powoduje, że spadek sprzedaży paliw na poszczególnych stacjach jest różny, ale odczuwalny przez wszystkich operatorów.
  - komentują Urszula Cieślak i Rafał Zywert z BM Reflex.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.