Inwestycja firmy Anwil z Grupy Orlen idzie zgodnie z planem   INWESTYCJE

Fot. Mat. prasowe

Największa w regionie kujawsko–pomorskim i w historii firmy Anwil z Grupy Orlen inwestycja, która zapewni ok. 100 nowych miejsc pracy oraz wzmocni polską gospodarkę, jest zaawansowana już w około 30 procentach.

Według prognoz, zysk operacyjny EBITDA spółki po zakończeniu rozbudowy mocy produkcyjnych, które planowane jest na 2022 r., wzrośnie o blisko 245 mln zł rocznie.
Projekt rozbudowy nawozów w Anwilu to jedna z największych pod względem wartości inwestycji w historii włocławskiej firmy, także od czasu przejęcia 100 proc. akcji tej spółki w 2012 r. przez Grupę Orlen.

– Mocno stawiamy na rozwój naszych aktywów i tylko w tym roku na inwestycje w ramach całej Grupy Orlen przeznaczymy 9 miliardów złotych. Celem naszego programu inwestycyjnego jest wzmacnianie PKN Orlen oraz jego spółek na konkurencyjnym rynku i zwiększenie zysków. Anwil jest tu dobrym przykładem – efektem rozbudowy instalacji będzie wzrost zdolności produkcyjnych nawozów azotowych o ok. 50 proc. i wzrost zysku operacyjnego EBITDA spółki o blisko 245 mln zł rocznie. To znacząco zwiększy jej możliwości rozwojowe. Jednocześnie ograniczony zostanie napływ na polski rynek produktów z importu, szczególnie ze wschodu, co dla polskich rolników oznacza dostęp do zwiększonego wolumenu produktów spełniających najwyższe światowe standardy – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Realizacja projektu, na który koncern przeznaczy ok. 1,3 mld zł, zwiększy zdolności produkcyjne Anwilu o 50 proc. – z 966 tys. ton do 1 461 tys. ton rocznie. Z kolei portfolio produktowe spółki wzbogaci się o cztery rodzaje nawozów – saletrę grubą, saletrosiarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych własnościach granuli.
W ramach rozbudowy trzeciej linii nawozowej powstaje nowoczesny kompleks instalacji, który będzie zawierał instalację kwasu azotowego i neutralizacji, instalację granulacji oraz infrastrukturę pomocniczą. Obecnie na instalacji kwasu azotowego i neutralizacji kontynuowane są prace montażowe, powstały już kluczowe jej elementy, jak wieża absorpcyjna, zespół kondensatorów i komin gazów resztkowych. Na instalacji granulacji wylewane są fundamenty, trwa montaż zbrojenia i prefabrykatów żelbetowych oraz scalanie elementów granulatora. Natomiast w obrębie infrastruktury pomocniczej, koniecznej do prawidłowego funkcjonowania instalacji, stawiana jest m.in. konstrukcja stalowa estakad.
Inwestycja umocni także pozycję spółki Anwil jako największego pracodawcy w regionie.

– Korzyści z rozbudowy mocy produkcyjnych nawozów będą widoczne dla całej społeczności lokalnej. Po jej zakończeniu zatrudnienie w spółce znajdzie kolejnych 100 pracowników. Anwil jest jednym z największych płatników podatków w województwie kujawsko-pomorskim, przyczyniając się tym samym do rozwoju Włocławka. Za 2019 rok spółka odprowadziła 100 mln zł podatku, z czego prawie 50 procent, czyli aż 43 mln zł lokalnie. – powiedziała Agnieszka Żyro, prezes zarządu Anwil.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *