Gaz z Bałtyku płynie do Władysławowa   INWESTYCJE  OTWARCIA  WYDARZENIA

Lotos Petrobaltic uruchomił 1 października system przesyłania gazu ze złoża B8 na Morzu Bałtyckim. Gaz towarzyszący ropie wydobywanej ze złoża płynie podwodnym rurociągiem o długości 75 km do Władysławowa. Tam w elektrociepłowni produkowana jest energia cieplna przekazywana do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Na platformie Petrobaltic gaz jest separowany od ropy. Osuszony i sprężony przesyłany jest podmorskim gazociągiem do stacji separacji gazu na terenie elektrociepłowni we Władysławowie. Średnica gazociągu wynosi 115 mm. Wszystkie prace związane z budową podwodnego połączenia zostały wykonane przez załogi  jednostek morskich Lotos Petrobaltic.

Wydobycie ze złoża B8 trwa od ponad sześciu lat. Rozpoczęcie produkcji było możliwe dzięki przystosowaniu platformy wiertniczej do prowadzenia prac wydobywczych. We wrześniu 2019 roku na złożu B8 obok platformy Lotos Petrobaltic posadowiona została nowa platforma – przekształcona z platformy wiertniczej w nowoczesne centrum produkcyjne – morską kopalnię ropy i gazu. We wrześniu 2020 roku centrum osiągnęło pełną zdolność produkcyjną. Ostatnim etapem zagospodarowania złoża była budowa i uruchomienie gazociągu z platformy na ląd do Władysławowa.
Podłączenie gazu z rurociągu B8 nie wymagało większych inwestycji w infrastrukturę instalacji przyjęcia i separacji gazu we Władysławowie.
Dzięki dostawom gazu z B8 znacząco wzrosła produkcja energii elektrycznej dostarczanej do krajowej sieci energetycznej. Wyprodukowana energia jest przekazywana do miejskiej sieci ciepłowniczej, której właścicielem jest Energobaltic.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *