Wzrosło zużycie LPG w Polsce

fot. mat. prasowe

Konsumpcja gazu płynnego LPG w Polsce w ubiegłym roku wyniosła 2 435 tys. ton, to wzrost o 4,1 proc. w porównaniu do roku 2020 – podała w swoim raporcie Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

Dominującym segmentem rynku jest autogaz (74,5 proc. zużycia), natomiast szybko rośnie segment zbiornikowy – liczba instalacji zbiornikowych wzrosła w 2021 r. do ponad 134 tys. sztuk, o 12 proc. r/r.
79,5 proc. krajowego zużycia LPG pochodzi z importu, a najważniejszymi kierunkami dostaw w 2021 r. były Rosja (58,2 proc. o 7 proc. mniej, niż w 2020 r.) oraz Szwecja (20,3 proc., o 4,5 proc. więcej, niż w 2020 r.).

Polska jest prawdziwym europejskim potentatem wykorzystania LPG w transporcie. Nad Wisłą jeździ najwięcej w Unii Europejskiej samochodów napędzanych autogazem, korzystających z największej liczby stacji. Jesteśmy także czwartym, największym z perspektywy zużycia autogazu rynkiem na świecie.

Podczas webinaru "Przyszłość rynku LPG w kontekście Fit for 55 i konsekwencji inwazji na Ukrainę" Magdalena Maj, kierownika Zespołu ds. Energii i Klimatu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, podkreśliła, że zarówno Polska, jak i Unia Europejska są w stanie zastąpić LPG z kierunku rosyjskiego innymi źródłami – w tym z USA, Bliskiego Wschodu oraz z Kazachstanu. Koszt takiej zmiany kierunków dostaw wymaga jednak dalszych analiz, a przy nowej strukturze źródeł zaopatrzenia należy spodziewać się podniesienia ceny LPG.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *