Grupa Orlen i Klaipėdos Nafta AB wspólnie na rzecz morskiej energetyki wiatrowej

fot. PKN Orlen

Wchodzące w skład Grupy Orlen spółki Orlen Neptun I i Energa Wytwarzanie podpisały list intencyjny o współpracy z Klaipėdos Nafta AB, litewskim operatorem terminali naftowych i skroplonego gazu ziemnego LNG.

Partnerstwo dotyczy przygotowania i realizacji strategii obsługi i utrzymania inwestycji w morskie farmy wiatrowe na Litwie. To istotne porozumienie w kontekście planowanego zaangażowania Grupy Orlen w morskie projekty wiatrowe w krajach bałtyckich.

Łączny potencjał projektów morskiej energetyki wiatrowej w litewskiej części Bałtyku szacowany jest na ok. 3,3 GW. W fazie przewidzianej na rok 2023, Litwa przeprowadzi minimum jedną aukcję na projekt wiatrowy o mocy 700 MW. Z informacji przekazywanych przez stroną litewską wynika, że wolumen ten jeszcze w roku 2023 może ulec znacznemu zwiększeniu. Grupa Orlen, zgodnie ze strategią rozwoju w obszarze zeroemisyjnej energetyki, planuje udział we wszystkich ogłaszanych postępowaniach. Porozumienie z Klaipėdos Nafta AB pozwoli na wypracowanie strategii utrzymania tych projektów, dotyczącej całego cyklu życia inwestycji, obejmującego około 25 lat. Porozumienie zakłada możliwość rozwoju współpracy także na kolejne projekty.

Morska energetyka wiatrowa jest dla Grupy ORLEN jednym z głównych obszarów strategii Orlen2030, zakładającej 47 mld zł nakładów inwestycyjnych na zaawansowane nisko- i zeroemisyjne aktywa wytwórcze. Nowe projekty morskiej energetyki wiatrowej w Grupie realizowane są poprzez spółkę Orlen Neptun I. Koncern, wspólnie z kanadyjską spółką Northland Power, przygotowuje się również do realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o mocy do 1,2 MW, w polskiej części Bałtyku.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.