Baltic Power z umowami rezerwacyjnymi na wykonanie fundamentów i morskiej stacji elektroenergetycznej   INWESTYCJE

fot. Orlen


Spółka Baltic Power podpisała umowy na wykonanie, dostarczenie i instalację morskich stacji elektroenergetycznych oraz fundamentów farmy wiatrowej zlokalizowanej na Bałtyku. Jeszcze w tym roku Baltic Power zakontraktuje wszystkie kluczowe komponenty i usługi niezbędne do planowego rozpoczęcia inwestycji w 2024 roku. Zgodnie z harmonogramem wspólna inwestycja Grupy ORLEN i Northland Power rozpocznie produkcję zeroemisyjnej energii w 2026 roku.

Fundamenty turbin wiatrowych będą tworzyć ważące do 2,4 tysiąca ton i mierzące do 120 metrów wysokości stalowe pale, które zostaną wbite przez specjalistyczne statki w dno morza na głębokość sięgającą nawet 50 metrów. Fundamenty dla wszystkich elementów infrastruktury farmy dostarczy firma Steelwind Nordenham. Z kolei spółka Smulders będzie odpowiedzialna za dostarczenie elementów przejściowych, pozwalających łączyć fundamenty z instalowanymi na nich wieżami turbin wiatrowych. To specjalistyczne stalowe konstrukcje, których część będzie budowana m.in. w zakładach zlokalizowanych w Polsce. Transport i instalację gotowych komponentów na morzu zrealizuje duński Van Oord, jedna z kilku działających na globalnym rynku firm realizujących prace instalacyjne elementów morskich farm wiatrowych. W skład jej liczącej ponad 60 jednostek floty wchodzą również te zbudowane specjalnie do prac na Morzu Bałtyckim.

Umowami rezerwacyjnymi zostały zabezpieczone również morskie stacje elektroenergetyczne. To kluczowy element infrastruktury morskiej. Na liczącym ok. 130 km2 obszarze farmy Baltic Power staną dwie stacje, które poprzez sieć kabli wewnętrznych będą odbierały energię wyprodukowaną przez ponad 70 turbin o minimalnej mocy 14 MW, a następnie przesyłały ją kablem eksportowym do podstacji lądowej. Każda ze stacji to ważąca ok. 2,5 tysiąca ton stalowa konstrukcja osadzona na fundamencie i wznosząca się około 20 metrów na powierzchnią wody. Za projektowanie, produkcję i instalację morskich stacji elektroenergetycznych odpowiedzialne będzie konsorcjum firm Bladt Industries i Semco Maritime. Bladt to skupiony na sektorze morskich farm wiatrowych dostawca komponentów dla morskich stacji elektroenergetycznych realizowanych m.in. w zakładach na terenie Polski. Semco to jeden z liderów sektora offshore wind, który z powodzeniem pełnił kluczową rolę przy budowie ponad 20 stacji elektroenergetycznych dla morskich farm wiatrowych.

Farma zostanie zlokalizowana ok. 23 km od brzegu na wysokości Łeby i Choczewa. Po zakończeniu budowy w 2026 roku morska farma wiatrowa Baltic Power będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.