Rekordowy zysk Saudi Aramco   WYNIKI RYNKOWE

Saudi Aramco, największy pod względem wydobycia i rezerw koncern naftowy na świecie osiągnął w 2022 roku rekordowe zyski. Zysk netto wyniósł 161,1 mld USD wobec 110 mld USD rok wcześniej. Oznacza to wzrost o 46,5 proc.

Fot. Saudi Aramco

Na wynik złożyły się wysokie ceny ropy i wolumeny sprzedaży oraz poprawa marż rafineryjnych. Wysokość nakładów inwestycyjnych firmy wzrosła o 18 proc. do 37,6 mld USD, a w 2023 roku wartość ta może wzrosnąć do 45-55 mld USD.
Przy okazji publikacji wyników Amin Nasser, szef państwowego koncernu naftowego Saudi Aramco, powiedział, że jest przekonany, iż rynek ropy pozostanie zrównoważony w krótkim i średnim okresie. Nasser uważa również, że osiągnięte między Iranem a Arabią Saudyjską porozumienie, mające na celu przywrócenie relacji będzie miało pozytywny wpływ na światowe rynki energii, gdyż przyczyni się do stabilizacji w regionie.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.