MATERIAŁ PARTNERA: Wydzierżawiasz zbiornik do paliwa? Z tymi problemami na pewno się spotkałeś.

Zakupy hurtowej ilości paliwa dla przedsiębiorstwa na jego własne potrzeby to dobry pomysł. Chodzi przede wszystkim o oszczędności wynikające z różnicy pomiędzy ceną zakupu hurtowego, a detalicznego. Nie należy bagatelizować także oszczędności czasu, gdyż posiadanie własnego zbiornika z paliwem eliminuje konieczność wyjazdu na komercyjną stację paliw. Niektórzy hurtowi sprzedawcy paliwa zmuszeni są czasami do dzierżawienia zbiornika Klientowi, który zamierza kupić od niego paliwo, ale nie ma ochoty lub nie może zainwestować we własną mikro stację. Czy to tylko obciążenie dla takiej firmy i kolejne problemy do rozwiązania? Czy też sposobności do ściślejszego związania Klienta z hurtownikiem?

Oprogramowanie chmurowe PetroManager ONE

Obecnie w branży można często spotkać się z modelem dzierżawy polegającym na przekazaniu w użytkowanie zbiornika Klientowi docelowemu, w zamian za deklarację zakupu określonej ilości paliwa w cyklu miesięcznym. Jeżeli Klient nie wywiązuje się z zakupu deklarowanej objętości, musi ponieść opłatę za wynajem tegoż zbiornika. Tego typu umowy zawierane są zwykle na czas nieokreślony, przy czym w przypadku jej zakończenia zbiornik zwracany jest hurtownikowi.

Pomimo pierwotnej prostoty takiej umowy między stronami, można wymienić kilka potencjalnych zagrożeń dla firmy, która ponosi koszty dostarczania takiego magazynu paliwa dla swojego Klienta.

Po pierwsze często wyposażenie dostarczane przez hurtownika razem ze zbiornikiem jest podstawowe. Składa się w zasadzie z pompy do oleju napędowego, prostego licznika i pistoletu nalewczego. Taki zestaw jest łatwo zastępowalny, w tym także przez wszelką konkurencję danego hurtownika lub samego odbiorcę paliwa. Nie stanowi elementu bardziej przywiązującego Klienta do firmy sprzedającej mu paliwo. Istnieje także ryzyko niechcianej ingerencji w taki układ bez wiedzy dostawcy, co może narazić go na koszty.

Po drugie bez zasadniczej kontroli nad zbiornikiem może dojść do sytuacji, iż odbiorca paliwa, wbrew umowie, napełni zbiornik paliwem od firmy konkurencyjnej, podczas gdy ta nie ponosi kosztów utrzymania rzeczonego zbiornika. Dodatkowo dostawca nie ma możliwości np. wykrycia w porę problemów z wydajnością dystrybutora. Jeśli odpowiadał z tytułu umowy za sprawność sprzętu, może narazić się na negatywną opinię ze strony odbiorcy w przypadku nagłej awarii.

PetroMAT ONE w zbiorniku plastikowym 2,5m3

Te i inne podobne problemy można rozwiązać stosunkowo prosto. Istnieją bowiem na rynku rozwiązania korzystne dla obu stron. Dobrą decyzją ze strony hurtownika będzie więc wyposażenie takiego zestawu w automat do tankowania. Poniżej kilka powodów, dlaczego warto to zrobić:

Po pierwsze automaty tego typu umożliwiają hurtowym sprzedawcom paliwa bardziej efektywne zarządzanie zapasami znajdującymi się u końcowych odbiorców. Systemy te pozwalają im monitorować poziom zapasów w czasie rzeczywistym, co daje im możliwość przygotowania kolejnej partii paliwa dla swojego Klienta, gdy poziom zapasów w jego zbiorniku jest niski. Dzięki temu hurtowi sprzedawcy zapewniają ciągły dostęp do paliwa dla swoich klientów, nawet bez ich interwencji, dzięki czemu zyskują wizerunkowo. Dodatkowym atutem posiadania wiedzy na temat aktualnego poziomu paliwa w zbiornikach w swojej sieci dystrybucyjnej, jest optymalizacja kosztów związanych z planowaniem dostaw do Klientów. Poprzez wytyczenie odpowiednich tras transportu paliwa (z użyciem interaktywnej mapy dostępnej u niektórych producentów), można minimalizować czas i koszt konkretnego przejazdu.

Po drugie, stosowana automatyka dzięki ciągłemu monitoringowi stanu paliwa w zbiorniku uniemożliwia przyjęcie niezarejestrowanej dostawy od konkurencyjnego dostawcy. Zaraz po napełnieniu zbiornika, system automatyczne generuje specjalne powiadomienie o takim wydarzeniu. Dzięki temu firma dzierżawiąca zbiornik może zwrócić się do swojego Klienta z prośbą o wyjaśnienie takiej sytuacji. Jest to zatem dbałość o własne interesy, jak i ściślejsze związanie z sobą Klienta końcowego.

Po trzecie, automaty do tankowania umożliwiają Klientowi końcowemu rejestrowanie wszelkich tankowań i tym samym zabezpieczają zbiornik przed kradzieżą, ułatwiają zarządzanie flotą pojazdów i kierowców, zapewniają użytkownikom paliwa łatwiejsze i bardziej efektywne zarządzanie kosztami i tym samym mogą być przyczynkiem do uszczelnienia finansowego w firmie i generowania oszczędności. Programy zarządzające automatem umożliwiają śledzenie wszystkich tankowań i tworzenie precyzyjnych, dopasowanych do użytkownika raportów, co pozwala im na łatwe i szybkie analizowanie sytuacji obiegu paliwa w firmie i podejmowanie odpowiednich działań. Umożliwienie Klientowi końcowemu takiego rozwiązania przez dostawcę paliwa, to wyjście naprzeciw jego oczekiwaniom i zadbanie o niego w sposób kompleksowy.

Po czwarte, program sterujący automatyką podłączoną do dystrybutora umożliwia śledzenie każdego tankowania sekunda po sekundzie. Za pomocą przejrzystego wykresu można wychwycić anomalie wydajności dystrybutora, które mogą oznaczać np. zapachy filtr lub wydanie paliwa do nieautoryzowanych pojemników, np. kanistrów. Zatem automat pośrednio może również pomóc w wykryciu kradzieży. Funkcja ta, a także wiele innych dostępnych w programie znacząco zmienia komfort zarządzania wewnętrzną stacją Klientowi końcowemu, ale także związanemu z nim hurtownikowi, który np. w ramach dodatkowej opłaty serwisowej może zapewnić swojemu odbiorcy przydatne usługi, które sam może nadzorować.

Podsumowując automaty do tankowania to dobre rozwiązanie dla hurtowych sprzedawców paliwa, które pozwala im na nowoczesne i bardziej optymalne zarządzenie dzierżawionymi zbiornikami paliwa. Mnogość korzyści dla obu stron, zarówno tych sprzedających paliwo, jak i tych, którzy z niego korzystają, czynią z takich systemów idealne narzędzie dla tego typu biznesu.

Decydując się jednak na zakup takiego urządzenia, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko cenę takiego rozwiązania, ale także jego funkcjonalność, łatwość obsługi, przejrzysty interfejs, a także zapewniane przez producenta dodatkowe usługi i aktualizacje oprogramowania. Na rynku niestety niewielu producentów przykuwa uwagę do ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań i odświeżania swojego technologicznego portfolio. Kupienie przestarzałego urządzenia, niezmienianego od lat nie będzie korzystne. Dlatego warto dokładnie zbadać funkcjonalność sprzętu i oprogramowania, za które zamierza się zapłacić i porównać go z innymi dostępnymi w sprzedaży.

Jednym z takich nowoczesnych i wciąż rozwijanych urządzeń jest automat do tankowania PetroMAT ONE. Przystosowany jest idealnie do obsługi małych zbiorników przeznaczonych do dzierżawy, zapewniając maksimum funkcjonalności za rozsądną cenę. Jako jedyny na rynku ma również możliwość samodzielnego montażu, w tym także prostej konfiguracji oprogramowania chmurowego.

Warto również wziąć pod uwagę to, iż firma PetroConsulting wychodzi naprzeciw przyszłym oczekiwaniom i jako pierwsza, już opracowuje mechanizmy będące prawnym wymogiem w przyszłości. Mowa tu o obowiązku dodatkowej rejestracji stacji zakładowych. Wiąże się z tym również automatyczne przesyłanie informacji o stanie liczników dystrybutorów do rządowej platformy internetowej, w momencie dostawy paliwa. Tego typu projekt prawny jest już w trakcie procedowania.

Więcej na temat tego urządzenia można znaleźć na stronie firmy https://www.facebook.com/PetroConsulting, która jest producentem tego urządzenia oraz na specjalnie dedykowanej mu „playliście” na kanale YouTube https://www.youtube.com/playlist?list=PLv_p51escIOv96tNmpVYDqvqRmUudJpDz.

Dawid Przewodowski, Kierownik Działu Handlowego i Marketingu w PetroConsulting Sp. z o.o.

Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.