ARTYKUŁ SPONSOROWANY: Standard E10 – nowe paliwo na stacjach od stycznia. Sprawdź, czy Twój samochód jest gotowy na zmiany

Od stycznia na stacjach pojawi się nowy wariant paliwa E10, który zastąpi dotychczasową PB 95. Zmiany nie będą dotkliwe dla posiadaczy nowych pojazdów, mogą wręcz okazać się dla nich korzystne. Problem może jednak pojawić się w przypadku starszych samochodów. Co warto wiedzieć o nowym paliwie? Jaka jest dla niego alternatywa?

Czy jest paliwo E10?

Emisja spalin może zostać ograniczona, jeśli wybierzemy odpowiednie, ekologiczne paliwo. Z tego też powodu dotychczasowa PB 95 zostanie zastąpiona paliwem E10. Jest to benzyna 95-oktanowa z domieszką 10% biokomponentów. Benzyna, którą dotychczas zapełnialiśmy bak samochodu, posiada domieszkę 5% biokomponentów, a więc o połowę mniej. Paliwo zgodne z nowymi standardami emituje mniej dwutlenku węgla podczas spalania, dlatego uznawane jest za ekologiczne. Oczywiście, wciąż daleko mu do alternatywnych paliw, jednak obecnie wprowadzenie ich na szeroką skalę jest po prostu niemożliwe. Z tego też powodu zdecydowano o zwiększeniu ilości biokomponentów w powszechnie dostępnym paliwie.

Kto zyska, a kto straci?

Kierowcy obawiają się, że wprowadzenie nowego paliwa będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Tymczasem okazuje się, że benzyna E10 może być nawet tańsza, niż ta, którą tankujemy obecnie. Nie spodziewajmy się znaczących spadków cen - eksperci szacują, że będziemy mogli zaoszczędzić jedynie około 20-30 groszy na litrze paliwa. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę bardzo wysokie ceny paliwa, nawet taka obniżka będzie dla nas korzystna. Wprowadzenie na stacje nowego paliwa ma sporo zalet - jest ono ekonomiczne i ekologiczne.

Niestety, nie wszyscy skorzystają na zmianach. Posiadacze nowych pojazdów nie muszą martwić się o to, czy nowa benzyna będzie kompatybilna z ich silnikiem, ale właściciele samochodów wyprodukowanych przed 2000 rokiem mogą mieć spore problemy. Okazuje się, że w większości przypadku nowa benzyna nie będzie współpracować z silnikiem. Aby jednak mieć pewność, warto skontaktować się bezpośrednio z producentem. Osoby będące w posiadaniu starszych modeli nie zostaną jednak bez niczego - dla nich alternatywnym rozwiązaniem pozostaje benzyna 98. Niemniej jednak wprowadzona zmiana z pewnością nie będzie dla nich korzystna pod względem finansowym - już teraz benzyna 98 jest droższa niż 95, a po nowym roku różnice w cenie będą jeszcze bardziej widoczne.

Czy benzyna E10 jest w pełni bezpieczna dla silnika?

Posiadacze kilkuletnich pojazdów często zadają sobie pytanie, czy nowa benzyna będzie wywierać niekorzystny wpływ na silnik? Ostatecznie jest to jeden z najważniejszych elementów samochodu, a jego wymiana pociąga za sobą niemałe koszty. Eksperci uważają, że właściciele stosunkowo młodych samochodów nie odczują większej różnicy. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak silnik zareaguje na nowe paliwo, które będzie miało inny skład, niż dotychczasowo wybierana przez nas benzyna. Wiele zależy od konkretnego modelu. Niemniej jednak duży problem może pojawić się w przypadku wieloletnich samochodów, których silniki nie są przystosowane do nowej benzyny. W ich przypadku zastosowanie tego paliwa mogłoby znacząco uszkodzić silnik, który nie pracowałby tak, jak powinien.

Nowa benzyna - początek większych zmian?

Podstawowym celem wprowadzenia nowego paliwa jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, który jest zabójczy nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla ludzi. Niemniej jednak warto mieć świadomość, że tego rodzaju ruch ma również na celu skłonienie posiadaczy starych pojazdów do ich wymiany. Jeśli tankowanie stanie się dla nich drogie, być może rozważą zakup nowego pojazdu, wyposażonego w nowoczesne systemy spalania. Tego rodzaju działania nie są niczym spektakularnym - chociażby w samej Warszawie możemy obserwować ograniczenie możliwości wjazdu do centrum osobom, które poruszają się starymi pojazdami. Jazda samochodem ma być nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna dla nas i dla przyrody.

Nie wystarczy ubezpieczenie NNW czy dodatkowe ubezpieczenie AC, choć z pewnością warto je mieć. Trzeba jednak postawić na ekologiczne rozwiązania, mając na uwadze fakt, iż obecnie po drogach porusza się coraz więcej pojazdów, co nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne. W kolejnych latach możemy spodziewać się następnych zmian, które będą miały za zadanie skłonić nas do ekologicznych, bardziej świadomych wyborów. Małymi kroczkami poprawiamy jakość powietrza o każdej porze ruchu, przez co jednocześnie walczymy o nasze zdrowie i lepszą jakość życia dla kolejnych pokoleń. 


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.