Nowa strategia PERN

PERN pracuje nad nową strategią. Chce poszerzyć obszary działania poza sektor naftowy m.in. o płynną chemię i paliwo lotnicze, zmierzając w stronę transformacji energetycznej. Kluczowym projektem, który zajmie kilka lat jest budowa nowego stanowiska przeładunkowego ropy naftowej.  PERN stawia również na wdrożenie rozszerzonej inteligencji. Dzięki nim usprawniony może zostać transport rurociągowy i magazynowanie surowców.

Fot. PERN

Mirosław Skowron, prezes PERN stwierdził, że spółka zmierza w stronę transformacji energetycznej. Taką samą ścieżką podążają inni gracze z Europy Zachodniej, którzy poszukują nowych kierunków wzrostu. PERN poinformował także, że należący do grupy Naftoport zamknął pierwszy kwartał z rekordowymi obrotami. Terminal przeładował w pierwszych trzech miesiącach 9,6 mln ton ropy naftowej i paliw, czyli prawie o 1 mln ton więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku.

Spółka obsłużyła 127 tankowców - o 17 więcej niż rok wcześniej. Według szacunków spółki, obroty terminala w całym 2024 roku znacznie przekroczą 37 mln ton ropy naftowej i paliw. Do Naftoportu może zawinąć w tym roku nawet 500 tankowców.

Szef PERN przypomniał, że Naftoport realizuje kilka strategicznych inwestycji takich jak budowa nowego rurociągu ropy naftowej do przesyłu surowca o podwyższonej temperaturze - w miejsce wyeksploatowanego najstarszego rurociągu.

Kluczowym projektem, którego realizacja zajmie kilka najbliższych lat, jest budowa nowego stanowiska przeładunkowego ropy naftowej dla utrzymania ciągłości działania terminalu oraz zwiększenia jego potencjału. Uzyskano już kilka kluczowych decyzji administracyjnych w tej sprawie. W ramach prac na ten rok zaplanowane jest pozyskanie następnych decyzji i pozwoleń, a także przygotowanie postępowania związanego z rozpoczęciem wyboru wykonawcy tej inwestycji.

Obecnie spółka dysponuje w całej Polsce 19. bazami paliwowymi, których pojemność wynosi w sumie ponad 2,6 mln metrów sześc. i 4. bazami ropy naftowej o łącznej pojemności ponad 4,1 mln metrów sześc.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.