Orlen mecenasem festiwalu pianistycznego   WYDARZENIA

Festiwal „Chopin i Jego Europa” jest jednym z najważniejszych międzynarodowych projektów muzycznych przybliżających twórczość polskiego kompozytora. Mecenasem Festiwalu jest PKN Orlen.

W ramach szesnastej już edycji wydarzenia odbędzie się blisko 30 koncertów. Relację z nich będzie można śledzić w formie transmisji on-line oraz za pośrednictwem radia od 15 sierpnia do 1 września br.

Wspieramy prestiżowe wydarzenia, promujące  polską kulturę poza granicami kraju. Twórczość Fryderyka Chopina, będąca znaczącą częścią naszego dziedzictwa narodowego, od lat objęta jest mecenatem PKN ORLEN. Naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie pamięci o tym wielkim kompozytorze i popularyzowanie jego dzieł. Muzyka Chopina, to również wizytówka naszego kraju na świecie. Obecność PKN Orlen w tym wyjątkowym projekcie jest więc naturalna, ponieważ my także, konsekwentnie wzmacniamy swoją markę i pozycję za granicą – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen. 

W festiwalu biorą udział wybitni artyści, wśród nich m.in. zwycięzcy i laureaci Konkursu Chopinowskiego. Przed publicznością zaprezentują się między innymi: Europa Galante pod dyrekcją Fabia Biondiego, Belcea Quartet, Christoph Prégardien, Yulianna Avdeevea, Nelson Goerner, Jan Lisiecki, Kevin Kenner, Ivo Pogorelic. Po raz pierwszy w historii festiwal odbędzie się w nowej formule. Ze względu na ograniczenia związane z organizacją wydarzeń artystycznych oraz zapewnienie bezpieczeństwa jego uczestnikom, publiczność na koncertach będzie mniej liczna niż dotychczas. Mimo tych wyjątkowych okoliczności udało się w nienaruszony sposób zachować myśl programową Festiwalu.
16. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i Jego Europa” odbędzie się w Filharmonii Narodowej  i Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Znakomita większość koncertów będzie transmitowana na YouTube, profilu Facebook Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz na antenie 2 Programu Polskiego Radia.
PKN Orlen angażuje się w ważne dla historii i kultury polskiej projekty oraz wydarzenia o znaczeniu narodowym. Koncern jest wyłącznym mecenasem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, jednego z najważniejszych popularyzatorów dorobku wybitnego pianisty. W ramach współpracy zrealizowano wiele przedsięwzięć – I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na instrumentach historycznych, koncerty upamiętniające rocznicę urodzin i śmierci kompozytora. PKN Orlen dofinansował także zakup rękopisów i cennych pamiątek po Fryderyku Chopinie, które wzbogaciły zbiory Muzeum Chopina w Warszawie, a także przeznaczył środki na rekonstrukcję historycznych fortepianów z czasów kompozytora.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *