Zamontowano dach na zbiorniku w Małaszewiczach   INWESTYCJE

W Bazie Paliw PERN w Małaszewiczach zakończono skomplikowany proces montażu dachu na nowym zbiorniku o pojemności 32 tys. m3.

Dach ma średnicę 43 m i waży 240 tony. Cały proces wraz z przygotowaniami trwał 7 dni i jest jednym z najważniejszych etapów projektu. Oddanie zbiornika do eksploatacji planowane jest na I kwartał 2021 roku. Przeprowadzenie operacji wymagało wielu przygotowań i zaangażowania wysokiej klasy specjalistów, a także sprzętu. Komplet elementów niezbędnych do ułożenia dachu transportowany był przez 40 TIR-ów oraz 3 zestawy aut specjalistycznych.

Montaż dachu o takiej średnicy jest bardzo dużym wyzwaniem dla inżynierów, a kluczowym warunkiem dopuszczającym do przeprowadzenia tej operacji są stabilne warunki pogodowe, siła wiatru nie może przekraczać 8 m/s. – mówi Tomasz Salwa, kierownik projektu.
Całość operacji została wykonana za pomocą specjalnego dźwigu kratowego, który jest w stanie podnieść ciężar o wadze nawet 650 ton. Żuraw wraz z balastem oraz podpiętym dachem ważył około 1 tys. ton. Aby dźwig mógł sprawnie wykonać zadanie trzeba było wcześniej przygotować dla niego odpowiednie podłoże. Zanim dach został posadowiony na zbiorniku ten został wyposażony w system naprowadzania i kształtowania dachu do właściwej średnicy. Dzięki temu cała operacja przebiegła szybko i sprawnie.

Generalnym wykonawcą zbiornika jest konsorcjum w składzie: Naftoremont – Naftobudowa Sp. z o.o. z siedzibą w Płocku (Lider) i Przedsiębiorstwo „AGAT” S.A. z siedzibą w Koluszkach (Partner).


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.