Trwa montaż nowych zbiorników w bazie w Dębogórzu   INWESTYCJE

W bazie paliw PERN w Dębogórzu zastosowano nietypową technologię montażu zbiorników – w efekcie dachy zbiorników „rosną” razem z nimi.

Trwa montaż dwóch nowych zbiorników po 32 tys. m3. Zwykle dach jest montowany na gotowych zbiornikach, tym razem jest inaczej. Płaszcz zbiorników jest montowany metodą podbudowy pierścieni – na obwodzie dna zbiornika rozmieszcza się podpory montażowe, służące do podnoszenia. Montaż rozpoczął się od drugiego pierścienia (cargi), a następnie pierwszego (licząc od góry), do którego zamontowano konstrukcję i poszycie dachu. W kolejnym kroku cała konstrukcja jest podnoszona przy pomocy 45 siłowników hydraulicznych i montowane są kolejne cargi. Natomiast osłona zbiorników jest budowana tradycyjną metodą, rozpoczynając od najniższych carg.

Zdecydowaliśmy się na realizację budowy zbiorników akurat tą metodą montażu ze względu na ofertę najbardziej optymalną czasowo, jak i finansowo. Dodatkowo minimalizujemy ryzyko związane z pracą na wysokości, jak również z wykorzystywaniem ciężkiego sprzętu – specjalistycznych żurawi do podnoszenia wielkogabarytowych ładunków – mówi Tomasz Salwa, kierownik projektu wykonawcy inwestycji.

Planowany termin zakończenia inwestycji to 31 marca 2021 r. Po rozbudowie pojemość magazynowa bazy wzrośnie do prawie 260 tys. m3. Wykonawcą prac jest konsorcjum: Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. (lider konsorcjum), Aldesa Construcciones S.A. oraz MEKRO Sp. z o.o.

Zbiorniki w Dębogórzu to element II etapu rozbudowy baz paliw, należącego do programu Megainwestycji PERN. Pierwszy etap obejmował wybudowanie 4 zbiorników o łącznej pojemności 128 tys. m³, drugi etap, obecnie realizowany, to 9 nowych zbiorników o całkowitej pojemności 222 tys. m³, również w bazach w Koluszkach, Boronowie, Rejowcu, Emilianowie i Małaszewiczach. Obecnie przygotowywany jest III etap. Stopień jego realizacji będzie zależny od wzrostu konsumpcji paliw w kraju i zapotrzebowania na magazynowanie oraz obrót paliwami.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.