Najnowsze rozwiązania do myjni samochodowych   EKOLOGIA

Fot. Christ/Corrimex

Wydawałoby się, że w segmencie myjnie samochodowych – zarówno automatycznych, jak i ręcznych, samoobsługowych – zrobiono już niemal wszystko, by mycie było efektywne, wygodne i szybkie. Tymczasem nowoczesnych rozwiązań jest coraz więcej.

Samochodowe myjnie – zarówno wolno stojące, jak i te, zlokalizowane przy stacjach paliw czy hipermarketach – w coraz większym stopniu korzystają z technologii, przekształcając się w pełni skomputeryzowane, zdalnie sterowane obiekty. Użytkownicy są wymagający – oczekują coraz większej oferty dodatkowej, komfortu użytkowania i przede wszystkim jak najlepszego efektu mycia. Zmieniają się modele i wielkości samochodów – dziś już standardem są pojazdy wyższe i szersze niż te, które królowały na drogach jeszcze kilka lat wcześniej. Wprowadzanie nowych rozwiązań jest też po części wymuszane przez różne wydarzenia i zjawiska na rynku. W tym roku niewątpliwie takim „zapalnikiem” okazała się pandemia koronawirusa i związane z nią nakazy i zakazy. Wskutek obostrzeń sanitarnych na wielu myjniach zainstalowano urządzenia i wprowadzono preparaty dezynfekujące, podkreślając tym samym potrzebę, a wręcz konieczność korzystania z obiektów, z których samochody wyjeżdżają czyste i wolne od wszelkich zarazków. Co więc proponują w tym sezonie producenci urządzeń myjących? Poniżej krótki przegląd nowości oferowanych przez znane i renomowane firmy.

Fot. WashTec

Większa szerokość przejazdowa i lepsza jakość mycia

Nowością w ofercie firmy Christ (reprezentowanej w Polsce przez Corrimex) jest zaprezentowana na początku 2020 roku myjnia Cadis C17, która do sprzedaży trafiła w marcu tego roku. Już teraz w Polsce jest zamontowanych kilka tego typu myjni. Co ją wyróżnia spośród innych urządzeń dostępnych na rynku? Jedną z jej zalet jest szerokość przejazdowa. Dotychczas wszystkie myjnie standardowo mogły myć pojazdy do max 2400 mm szerokości, liczonej na wysokości lusterek bocznych. Myjnia Cadis ma zwiększoną szerokość przejazdową aż 2550 mm. Parametr ten jest bardzo istotny, gdyż obecnie produkowane samochody są coraz szersze. Dzięki zwiększonej szerokości przejazdowej, efekt mycia samochodów typu SUV lub VAN znacznie się polepszył i nie odbiega on praktycznie od efektu mycia zwykłych samochodów osobowych.

Bardzo ważną kwestią jest zachowanie dotychczasowych zewnętrznych wymiarów myjni. Oznacza to, że do istniejących obecnie hal, w których zainstalowane są myjnie o standardowej szerokości przejazdowej (2400mm) można montować myjnie nowej generacji o większej szerokości mycia.

W myjni Cadis C17 można stosować rozwiązania, które były przeznaczone do myjni z segmentu premium. Funkcja politury czyli wmasowywanego wosku, wstępne mycie całego pojazdu pod wysokim ciśnieniem (również w wersji vitesse, czyli nakładanie aktywnej piany, płukanie pod wysokim ciśnieniem i mycie szczotkami z szamponem w jednym przejeździe myjni), a także nabłyszczanie wodą zdemineralizowaną są rozwiązaniami przeznaczonymi również dla nowej myjni firmy Christ.

Jedną z jej funkcji jest odkażanie samochodu, co jest szczególnie przydatne w obecnym okresie.  Dzięki temu potencjalni jej nabywcy mogę za o wiele niższą cenę mieć urządzenie z naprawdę bogatym wyposażeniem. Dzięki swojej różnorodności i elastyczności w wyposażeniu, a także bardzo szerokiej gamie wysokości myjnia ta może świetnie pełnić funkcję w salonach samochodowych, jako bardzo przydatne narzędzie do mycia samochodów klientów, na stacjach paliw, jako myjnia klasy Premium, znacznie zwiększając dzienne obroty, ale też mogą być świetnym uzupełnieniem oferty myjni samoobsługowych. Wystarczy stanowisko o długości 8,8m, a myjnia ta może być stanowiskiem automatycznego, samoobsługowego mycia samochodu.

Wiele funkcji w jednym urządzeniu

W przypadku myjni ręcznych, samoobsługowych największe znaczenie ma komfort i łatwość obsługi. Klienci takich obiektów cenią sobie możliwość szybkiego umycia samochodu, bez konieczności wykonywania wielu różnych czynności, które komplikują skorzystanie z usługi. Właśnie dla właścicieli myjni samoobsługowych firma WashTec proponuje nową wielofunkcyjną lancę myjącą z pianą aktywną. Jest to innowacyjne i bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Dzięki wykorzystaniu opatentowanej lancy, na stanowiskach mycia nie są potrzebne dodatkowe lance, zawory wysokociśnieniowe ani górne ramię obrotowe do nanoszenia piany.

Za pomocą lancy wielofunkcyjnej klienci mogą nanosić zarówno pianę aktywną, jak i korzystać z programów mycia wysokim ciśnieniem, a samo przełączanie odbywa się wygodnie i automatycznie przez wybór programu mycia na terminalu obsługowym. Nanoszenie piany aktywnej i programy mycia pod wysokim ciśnieniem z jednej lancy ułatwiają obsługę i orientację na stanowiskach mycia samoobsługowego. Do wielofunkcyjnej lancy WashTec proponuje pianę aktywną Powerschaum – to idealna opcja do doposażenia posiadanej myjni samoobsługowej.

Fot. Sultof

Dezynfekcja to podstawa

W sytuacji zagrożenia epidemicznego wywołanego wirusem COVID-19 bardzo ważne staje się zapewnienie bezpieczeństwa osobom korzystającym z transportu publicznego, a także pracownikom związanym z transportem publicznym i sanitarnym. Badania naukowe dowodzą bowiem, że wirus infekujący różne powierzchnie zachowuje aktywność przez długi czas i może być łatwo przenoszony przez wszystkich, którzy z tą zanieczyszczoną powierzchnią mieli kontakt. Specjalnych zabiegów dezynfekcyjnych wymagają środki komunikacji zbiorowej, samochody ciężarowe, wreszcie – karetki pogotowia, które muszą być w każdej chwili w gotowości do podjęcia działań. Zewnętrzne powierzchnie pojazdów mogą być dezynfekowane na myjniach samochodowych. Firma Sultof – jeden z czołowych producentów myjni samochodowych, szynowych i ciężarowych – opracowała system do dezynfekcji skażonych powierzchni zewnętrznych pojazdów. W zależności od warunków Sultof proponuje dwa warianty instalacyjne. Pierwszym jest instalacja dodatkowego modułu dezynfekcyjnego na istniejącej szczotkowej myjni automatycznej zamontowanej przez Sultof. Druga opcja to autonomiczna wolno stojąca bramka dezynfekcyjna. Zestaw obejmuje wszystkie niezbędne elementy potrzebne do modułu lub bramki. Możliwe tryby pracy to ręczny i automatyczny. W ofercie firmy znajdują się również specjalistyczne środki chemiczne służące do mycia i dezynfekcji.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.