Anwim wspiera studencki projekt w obszarze energii wiatrowej   EKOLOGIA

Anwim S.A., właściciel i operator sieci stacji paliw MOYA, został sponsorem studenckiego projektu naukowego GUST tworzonego przez studentów Politechniki Łódzkiej. Zespół pracuje nad projektem przydomowej miejskiej turbiny wiatrowej.

fot. Amwin

Zielone inwestycje to ważna część strategii rozwoju Grupy Kapitałowej Anwim, która ma ambicje być jednym z liderów transformacji energetycznej w Polsce. Poza rozwojem sieci ładowarek elektrycznych, firma zamierza inwestować w różnorodne zielone źródła energii, w tym w fotowoltaikę oraz turbiny wiatrowe. Strategia spółki zakłada m.in. wspieranie innowacyjnych inicjatyw w obszarze zielonych technologii, takich jak projekt małych turbin wiatrowych.

GUST (Generative Urban Small Turbine) realizowany jest przez członków Studenckiego Koła Naukowego Energetyków (SKNE) znajdującego się przy Instytucie Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. GUST skupia się na opracowaniu i implementacji małych turbin w kontekście energetyki miejskiej. Młodych wynalazców połączyła idea pracy nad bieżącym, realnym problemem dotyczącym energii wiatrowej, jak również chęć rozwoju własnych umiejętności inżynierskich i zdobycia praktycznego doświadczenia.

Projekt GUST ma bardzo duży potencjał, a rozwiązania, nad którymi pracują naukowcy mają szansę efektywnie wytwarzać energię elektryczną w środowisku miejskim i sprawdzą się nie tylko w Polsce, ale także w innych miejscach na świecie. To z kolei może przyczynić się do zwiększenia udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zależności od tradycyjnych źródeł energii.

Studentki i studenci Politechniki Łódzkiej pracujący nad przydomową turbiną wiatrową wielokrotnie byli nagradzani w konkursie małych turbin wiatrowych organizowanym przez Uniwersytet Techniczny w Delft, a wynikami pracy badawczej zespół dzieli się na międzynarodowych konferencjach i kongresach.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.