Pierwszy autobus wodorowy w Polsce   EKOLOGIA

W lipcu ulicami Konina pojedzie pierwszy w Polsce autobus wodorowy wykorzystywany w komunikacji miejskiej. Zasilać go będzie wodór wyprodukowany przez kontrolowaną przez Zygmunta Solorza grupę ZE PAK S.A.

W Koninie będzie jeździł wodorowy autobusu Urbino 12 hydrogen. Umowę na jego dzierżawę przez cztery lata podpisały władze miasta w ubiegłym roku. Wśród głównych zalet autobusu wymienia się zwłaszcza krótki czas tankowania pojazdu, bardzo duży zasięg oraz bezemisyjny i cichy tryb pracy. Jedynymi produktami ubocznymi reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwie wodorowym są ciepło oraz para wodna. Wodór przechowywany będzie w postaci gazowej, w umieszczonych na dachu zbiornikach. Zamówiony autobus zostanie również wyposażony w dodatkowy magazyn energii elektrycznej – baterię Solaris High Power.

Urządzenia do produkcji wodoru są zlokalizowane na terenie Elektrowni Konin. Będzie on wytwarzany przy użyciu energii powstałej przez spalanie biomasy. Pozwoli to na produkcję tzw. „zielonego wodoru”. Jego wytwarzanie stanowi element prowadzonej przez ZE PAK transformacji energetycznej w tym planowanego odchodzenie od wykorzystywania węgla brunatnego do produkcji energii elektrycznej.

Produkowany w Koninie wodór będzie poprzez magazyny mobilne dostarczany do stacji tankowania pojazdów w różnych regionach kraju. ZE PAK planuje budowę stacji m. in. na terenie Warszawy.

Grupa ZE PAK S.A. także prowadzi prace projektowe nad prototypem autobusu o napędzie zasilanym wodorowymi ogniwami paliwowymi. We wrześniu ubiegłego roku spółka PAK – PCE Polski Autobus Wodorowy zakupiła już grunt w Strefie Aktywności Gospodarczej w Świdniku pod budowę przyszłej fabryki autobusów wodorowych.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.