Bardzo dobre wyniki Unimotu po pierwszym półroczu   WYNIKI RYNKOWE

Grupa Unimot opublikowała raport za I półrocze 2020 r. Wynika z niego, że spółka wypracowała wzrosty wolumenów w prawie wszystkich segmentach biznesowych oraz wzrost przychodów.

W I półroczu 2020 r. przychody Grupy wyniosły 2 177 mln zł, co stanowi wzrost o 15,9% r/r. Skonsolidowana EBITDA skorygowana, która jest najlepszym miernikiem efektywności biznesu, ukształtowała się na poziomie 48,4 mln zł, co stanowi wzrost o 74,2%% r/r i realizację ponad 60% podniesionej w czerwcu br. prognozy na cały 2020 r. Na osiągnięcie takiego wyniku największy wpływ miało przede wszystkim sprzyjające otoczenie zewnętrzne na rynku oleju napędowego (wyższe od założeń wolumeny i marże) oraz wyższe od zakładanych wolumeny sprzedaży biopaliw (w efekcie większej liczby wygranych przetargów).

W samym II kwartale 2020 r. skonsolidowane przychody ogółem wyniosły 981 mln zł (spadek o 2,6% r/r), a skonsolidowana EBITDA skorygowana 15,5 mln zł (spadek o 7,2% r/r).

Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszych wyników biznesowych w minionym kwartale, szczególnie, że wciąż działamy w niepewnym środowisku związanym z epidemią COVID-19. Niższe r/r wyniki kwartalne spowodowane są przede wszystkim zdarzeniami jednorazowymi w postaci odpisu na części pożyczki  dla spółki Green Electricity, która mocno ucierpiała z powodu epidemii w pierwszej połowie roku, a także kosztami jakie ponieśliśmy na zakup testów na koronawirusa dla Ministerstwa Zdrowia – wyjaśnia Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot S.A. – Nasze główne biznesy w ostatnich miesiącach radziły sobie bardzo dobrze, natomiast obszar produktów asfaltowych i olejów miał trudności w prowadzeniu działalności związane z dostępnością do produktu w przypadku asfaltów oraz nadal panującymi utrudnieniami handlowymi w Azji – w przypadku olejów. Spółka Unimot Energia i Gaz musiała natomiast czasowo wstrzymać pozyskiwanie nowych umów, a nasze plany związane z rozwojem sieci Avia świadomie zostały zahamowane. Obecnie sytuacja w tych obszarach wyraźnie się poprawia.

Pomimo epidemii COVID-19 Grupa Unimot w I półroczu 2020 r. prowadziła intensywne działania rozwojowe. W marcu 2020 r. spółka Tradea dołączyła do giełdy Nasdaq, dzięki czemu spółka może handlować energią elektryczną na rynku skandynawskim. W marcu br. rozpoczęła także handel ropą naftową sprowadzając ją z USA oraz Arabii Saudyjskiej i dostarczając do Europy Środkowej. Natomiast w maju br. spółka zależna, Unimot Energia i Gaz, rozpoczęła sprzedaż instalacji fotowoltaicznych pod marka Avia Solar na rynku polskim. Od końca II kwartału br. prowadzone są także intensywne działania pozyskiwania nowych stacji do sieci Avia, w tym stacji własnych.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.