Wzrosło zużycie paliw w Polsce   WYNIKI RYNKOWE

fot. Orlen

W pierwszym kwartale 2022 r. zużycie paliw transportowych w Polsce wzrosło o 11 proc. – poinformowała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

Najszybciej wzrosła sprzedaż benzyn, która była aż o 22 proc. wyższa niż w I kwartale 2021 r i osiągnęła poziom blisko 1,650 tys. m sześć. Zużycie oleju napędowego wzrosło o 10 proc. i osiągnęło poziom 5 371 tys. m sześc. Więcej sprzedano też autogazu - 1, 1 tys. m sześc. i było o 5 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Tradycyjnie, gaz płynny LPG w przeważającej wielkości pochodził z importu. Po trzech miesiącach 2022 r. udział importu w zaopatrzeniu rynku wyniósł 92 proc. przy 88 proc. w I kwartale 2021 r. Wzrósł także import benzyn i już 25 proc. tego paliwa pochodziło z zagranicy. Było to o 2 punkty procentowe więcej niż przed rokiem. Zmniejszył się za to udział importowanego oleju napędowego w całości konsumpcji diesla, który spadł z 44 proc. w I kwartale 2021 r. do 35 proc. w tym samym okresie tego roku.

Trzykrotnie, w stosunku do wyniku z I kwartału 2021 r., wzrosło także zapotrzebowanie na paliw lotnicze Jet. Rynek tego gatunku paliwa jest wciąż w trakcie odbudowy po kryzysie z okresu ogłoszenia pandemii, jednak wraz ze znoszeniem kolejnych ograniczeń potrzeby lotnictwa cywilnego i cargo są coraz większe, co rokuje lepszymi wynikami w kolejnych miesiącach.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.