Orlen wybuduje kolejne trzy stacje tankowania wodoru   INWESTYCJE

fot. Orlen

Trzy ogólnodostępne stacje tankowania wodoru zbudowane zostaną przez Orlen w Wałbrzychu, Poznaniu i Katowicach.

Umowa dotycząca realizacji inwestycji podpisana została z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To kolejny realny krok na drodze do wdrożenia kompleksowej strategii wodorowej koncernu.

Realizacja wodorowej strategii PKN ORLEN nabiera tempa. Chcemy być liderem transformacji na rynku Europy Środkowej, wytwarzając i dostarczając zero i niskoemisyjny wodór jako paliwo alternatywne dla sektora transportu (…) – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Nowe stacje wodorowe zostaną zbudowane dzięki wsparciu finansowemu z programu Narodowego Funduszu i Gospodarki Wodnej „Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru”, a stacje w Poznaniu i Katowicach dodatkowo otrzymały dofinansowanie z unijnego programu CEF Transport Blending Facility w ramach projektu „Clean Cities – Hydrogen Mobility in Poland (Phase I)”. Uruchomienie stacji w Katowicach i Poznaniu planowane jest w drugiej połowie 2023r., a w Wałbrzychu z początkiem 2025r.

Zgodnie ze strategią wodorową Grupy Orlen do 2030 roku, w Europie centralnej powstanie ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego (w Polsce takich stacji będzie ok. 57, w Czechach 28, a na Słowacji 26). Do 2030 roku Grupa Orlen na inwestycje w wodór przeznaczy ok. 7,4 mld zł.


Komentarze

  • Spółka Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne ProMedia Sp. z o.o., nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez użytkowników portalu.
  • Spółka zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.